Happening promujący „Modę na życie bez uzależnień”

Nasza szkoła dnia 14 czerwca w ramach przedsięwzięcia  pn. „Ogólnopolski Głos Profilaktyki” realizowanego w związku z programem profilaktycznym Komendy Głównej Policji  „Profilaktyka a Ty” wzięła udział w happeningu. Do tej bardzo szczytnej inicjatywy włączyły się: Publiczne Gimnazjum nr 1, Publiczne Gimnazjum nr 2 oraz samorząd lokalny. Tego typu happening z hasłem przewodnim pt. „ Moda na życie wolne od uzależnień”, na terenie powiatu dąbrowskiego odbył się po raz pierwszy. W sobotnie popołudnie pod budynkiem Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 o godz. 15:35 zebrało się pomimo dnia wolnego od pracy i nauki sporo dzieci i młodzieży, którzy przynieśli wykonane przez siebie transparenty promujące życie bez nałogów. W happeningu uczestniczyli Zastępca Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Marek Minorczyk, który odczytał  odezwę społeczności PaT i Wicestarosta Powiatu Dąbrowskiego Robert Pantera, przedstawiciele dąbrowskiej Policji z Komendantem mł. insp. Andrzejem Kupcem na czele. Obecni byli także przedstawiciele Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Tarnowskiej: Zastępca Dyrektora MGOPS Halina Sarat i Marek Stafii, Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli Marian Gajda, Pełnomocnik Burmistrza ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Agata Kaczor oraz dyrektorzy szkół.

Przemarsz  uczestników wyruszył ulicami Matejki, Grunwaldzką, Daszyńskiego dochodząc do Rynku pod budynek Urzędu Miejskiego. Podczas przemarszu uczestnicy rozdawali przechodniom naklejki „Ogólnopolski Głos Profilaktyki – moda na życie bez uzależnień” oraz wykrzykiwali hasła wypisane na transparentach.

O godz. 16:00 wszyscy uczestnicy happeningu wykonali GEST (realizowany w tym samym czasie i formie na terenie całego kraju) zwany Zrywem wolnych serc polegający na  uprzednim położeniu prawej dłoni na sercu i wybijaniu przez 60 sekund jego rytmu.

Potem głos zabrała Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej Pani Anna Fido, Komendant Powiatowy Policji mł. insp. Andrzej Kupiec oraz  wicestarosta dąbrowski Robert Pantera, którzy w swoich wystąpieniach podkreślili jak ważna jest współpraca wszystkich instytucji na rzecz przeciwdziałania patologiom społecznym, jakimi są narkomania, alkoholizm i przemoc oraz kierowali dużo pozytywnych opinii na temat powyższego przedsięwzięcia zwracającego uwagę na te problemy.

Następnie uczniowie zaprezentowali krótkie tematyczne formy teatralne przedstawiające problem uzależnień i promujące modę na zdrowie i życie bez szkodliwych nałogów. Swój talent wokalny zaprezentowała uczennica Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej Ilona Krawczyk wykonując utwór Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”.