Dnia 13 stycznia 2014 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika o godzinie 14.00 odbyło się spotkanie, na które nauczycieli z innych szkół w naszej gminie zaprosili nauczyciele dąbrowskiej „dwójki”. Celem spotkania było uczestnictwo w warsztatach metodycznych poprowadzonych przez p. Sławomira Batora, który postanowił się podzielić z innymi nauczycielami poznanymi przez siebie metodami nauczania z opracowań znanego w świecie i wielokrotnie nagradzanego Philea Beadlea. Metody angielskiego metodyka miały być pretekstem do wspólnej dyskusji na temat nowoczesnego podejścia do nauczania oraz przekazania sobie nawzajem własnych metod i ciekawostek z dnia codziennego nauczycieli w kwestiach takich jak radzenie sobie z trudnymi uczniami, trudnymi klasami, jak najlepiej prowadzić lekcje itp.

Nad całością czuwała i wykład uzupełniła metodyk z Samorządowego Centrum Edukacji p. Janina Flis.

Główne zagadnienia poruszane w czasie warsztatów dotyczyły pięciu obszarów pracy nauczyciela:

1.       Panowanie nad uczniami

2.       Wiedza i zrozumienie

3.       Metody i organizacja pracy

4.       Planowanie lekcji

5.       Ocenianie

Najwięcej miejsca poświęcono wizerunkowi i osobowości samego nauczyciela – jaki powinien być, aby spełnić oczekiwania współczesnych uczniów i aby sprostać wyzwaniom rzucanym przez dzisiejszą edukację oraz jaki powinien być wobec samego siebie i swojego zawodu, który powinien być jego pasją i przedmiotem ciągłego rozwoju.

Tego samego dnia nauczyciele uczestniczyli w prelekcji dot. narkomanii, jak rozpoznawać problem, na co zwracać uwagę, jakie są możliwości przeciwdziałania i do kogo zwrócić się o pomoc w nagłym przypadku. Zajęcia poprowadził funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej mł. asp. Paweł Kantor, który wnikliwie przedstawił informacje związane z dostępem do środków uzależniających i możliwościach zapobiegania.