W poniedziałek, 26 maja b.r. odbyła się nagrodowa wycieczka ekologiczna dla uczniów klas 1 – 6, którzy w dwóch przeprowadzonych w tym roku szkolnym zbiórkach przynieśli najwięcej makulatury, baterii, puszek lub zakrętek. Wczesnym rankiem, bo już
o godzinie 6.30 wyruszyliśmy w kierunku Chęcin, gdzie zwiedziliśmy Jaskinię Raj uznawaną za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Została ona odkryta w 1964 roku, a jej otwarcie nastąpiło w roku 1972. Spacerując 180 – metrowym korytarzem podziwialiśmy bogate
i różnorodne formy naciekowe, czasem o oryginalnych kształtach, jak
stalaktyty, stalagmity, kolumny naciekowe i "perły" jaskiniowe, jeziorka i "pola ryżowe". Badania naukowe dowodzą, że przed 40 tysiącami lat jaskinię tę zamieszkiwał człowiek neandertalski, którego życie poznaliśmy w pobliskim Centrum Neandertalczyka, gdzie zapoznaliśmy się z teorią ewolucji, zobaczyliśmy naturalnych kształtów replikę Mamuta oraz mogliśmy się  „zmierzyć” z niedźwiedziem jaskiniowym. Najwięcej emocji dostarczyli nam jednak obecni mieszkańcy jaskini – przelatujące nam tuż przed nosem nietoperze. Następnym punktem wycieczki był pobliski Skansen w Tokarni, który zajmuje obszar prawie 70 hektarów i w którym   przechowywane są najcenniejsze zabytki budownictwa wiejskiego oraz małomiasteczkowego ziemi Kieleckiej. Spacerowaliśmy wśród  budynków ukazujących życie i pracę ludzi w dawnej wsi, podziwialiśmy wyposażenie ówczesnych sklepów oraz zakładów prace, mieliśmy także okazję zobaczyć, w jakich warunkach uczyły się dzieci kilkadziesiąt lat temu. Prawie dwugodzinny spacer zakończyliśmy ogniskiem przerwanym burzą z obfitym deszczem i gradem. Pomimo niesprzyjającej pod koniec wycieczki pogody udało się spożyć gorący posiłek i zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Dąbrowy.

Diana Dyda