W dniu 27 września 2013 r. odbyły się w naszej szkole zajęcia terenowe w ramach lekcji przyrody, zgodnie z podstawą programową. Uczniowie wszystkich klas VI wraz ze swoimi nauczycielami - mgr Anną Fido, mgr Jadwigą Wróbel i mgr Sławomirem Batorem wyruszyli w teren, do pobliskiego parku. Tam pod kierunkiem specjalistów geografii i biologii z Samorządowego Centrum Edukacji w Tarnowie: pani mgr Haliny Gawron, pani mgr Małgorzaty Rega i pani mgr Janiny Flis przeprowadzono kilkugodzinną obserwację środowiska naturalnego. Uczniowie podzieleni zostali na kilka grup, których zadaniem było np. określenie kierunku północnego za pomocą gnomonu i kompasu, zorientowanie mapy, zmierzenie wysokości względnej pagórka przy użyciu niwelatora, rozpoznawanie gatunków drzew za pomocą ich liści i nasion, określenie wieku wybranego drzewa. Badano także stan zanieczyszczenia środowiska na podstawie skali porostowej. Grupy wyposażone zostały w mapki okolicy, a także karty pracy, które z zaangażowaniem wypełniali. Uczniowie bardzo aktywnie i z zainteresowaniem realizowali wszystkie powierzone im zadania, co było okazją do przypomnienia wiadomości ze szkoły podstawowej, jak również poznania zagadnień, z którymi będą mieć do czynienia w gimnazjum. Sprawny, a przy tym interesujący przebieg zajęć terenowych świadczy o dobrej współpracy pomiędzy szkołami i umiejętności pracy uczniów w zespole. Uczestnikom podobała się taka forma zajęć, oraz przekonali się, że obserwacja przyrody na żywo i doświadczenia są najcenniejszym źródłem jej poznania.