Nasz udział w XII Edycji Szkolnych Dni Regionalnych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr2

Dnia 26 stycznia 2015 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej  pan Sławomir Bator wygłosił wykład wsparty prezentacją multimedialną i replikami broni historycznej na temat historii rycerstwa i obyczajowości dworskiej z akcentami regionalnymi, przybliżając słuchaczom niektóre  mało znane wydarzenia z historii naszego regionu z okresu średniowiecza.

Od 26. stycznia 2015 roku do 29. stycznia w zaprzyjaźnionym z naszą  podstawówką  zespole szkół trwały Szkolne Dni Regionalne, w ramach których realizowano elementy edukacji regionalnej, pokazując piękno naszego regionu i jego dziedzictwa. Pan Bator jako doświadczony dowódca grup rekonstruktorskich oraz jako nauczyciel naszej „dwójki” w ramach współpracy między szkołami został zaproszony przez organizatorów  - Panią Barbarę Smaś, Panią Małgorzatę Zielińską, Panią Bożenę Nadolską –Walus, Pana Włodzimierza Piaseckiego i Pana Andrzeja Skowrona  jako prelegent na jeden z wykładów, aby przyczynić się do wzbogacenia bogatego programu. Wykład dotyczył historii powstania warstwy rycerskiej, uwzględniał aspekty jej rozwoju i rozprawiał się ze stereotypami na temat średniowiecza. Można było sprawdzić też ile tak naprawdę ważył prawdziwy miecz, dowiedzieć się do czego służył nóż bojowy oraz zobaczyć jak rycerze zachowywali się przy stole.  Całość będzie można zobaczyć w poszerzonej wersji najprawdopodobniej w przyszłości w dąbrowskim Ośrodku Spotkania Kultur. Zapraszamy!

Sławomir Bator