Trzynastego marca po raz pierwszy w historii naszej szkoły odbył się „Dzień Dobrego Słowa”. Inicjatywa organizacji w/w dnia wyszła od pani Marty Chrabąszcz – mamy ucznia z klasy IV. Przygotowania trwały kilka dni. Uczennice najstarszych klas pomagały w wycinaniu 400 czerwonych serduszek, które zostały przekazane uczniom i nauczycielom. Wszyscy zostali poproszeni, by na serduszkach napisali dobre słowo.

Następnie społeczność uczniowska zebrała się na sali gimnastycznej, gdzie pani Marta Chrabąszcz przybliżyła ideę Dnia Dobrego Słowa. Dzień Dobrego Słowa, to autorska propozycja Iwony Majewskiej - Opiełki propagowana od 2011 roku. To inicjatywa, Fundacji Wspierającej Edukację „Wychowanie do szczęścia”, która ma pomóc czynić świat lepszym i szczęśliwszym przez wspólną pracę nad właściwym stosunkiem do słowa. Każdego trzynastego dnia miesiąca szkoły w całej Polsce (m.in. z Warszawy, Gdańska czy Poznania).

Pani Chrabąszcz, pytała uczniów, co to są dobre słowa, komu je mówimy, czy mówimy je także sobie. Dzieci i młodzież przykleili po kilka serduszek z każdej klasy na dwa ogromne serca na gazetce. Pozostałe serca zostały umieszczone na drzwiach każdej klasy. Każdy z uczniów i nauczycieli zjadł z uśmiechem cząstkę cytryny (cytryna i motyl to symbole Dnia Dobrego Słowa). Uczniowie udali się do klas, gdzie została przeczytana i omówiona przez wychowawców bajka profilaktyczna „Puszyste i puchate”. Uczniowie przygotowali także kartki ilustrujące jedno ze słów: dziękuję, proszę, przepraszam, dzień dobry, do widzenia.

Żółte kartony z sentencjami o szczęściu, przyjaźni, miłości, życiu zostały rozmieszczone na wszystkich piętrach szkoły. Najwięcej emocji wzbudziły proste słowa umieszczone przy wejściach do budynku „Miłego Dnia!”, które na prośbę różnych osób zawisły na stałe. Na niebieskich kartonach przy gabinetach i salach zostały umieszczone napisy np. Urocza pani Jadzia, Przesympatyczna pani Małgosia. Mamy nadzieję, że 13.dzień każdego miesiąca wpisze się na stałe w tradycje naszej szkoły. Koordynatorem akcji była Marzena Rzepka – pedagog szkolny. Dobre słowo to nie tylko słowo pozytywne, ale to także słowo dobrze użyte– właściwe i we właściwej sytuacji.

M. Rz.