W dniu 3 października br. klasy pierwsze uczestniczyły w „Egzaminie na wzorowego pieszego”. Spotkanie odbyło się w ramach zaplanowanych działań do V edycji małopolskiego konkursu „Odblaskowa szkoła”, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci w drodze do i ze szkoły.

Egzamin na wzorowego pieszego przeprowadził Szkolny Klub Bezpieczeństwa „Stopka”. Uczniowie z klasy IV a w ciekawy i zabawny sposób przypomnieli i utrwalili wiedzę pierwszaków zdobytą na lekcjach oraz przekazaną przez wychowawców. Podczas egzaminu uczniowie klas pierwszych wykonywali różne zadania, m.in. układali przejście dla pieszych, odgadywali zagadki, wykazywali się znajomością znaków drogowych, układali puzzle. Za prawidłowo wykonane zadania dzieci otrzymywały elementy odblaskowe. Koziołek Matołek, który przywędrował do „dwójki” i zaprzyjaźnił się z dziećmi, chętnie pomagał im wykonywać zadania. Na zakończenie każda klasa otrzymała dyplom potwierdzający zdanie egzaminu na wzorowego pieszego. Sympatyczny koziołek niestety musiał wyruszyć w dalszą podróż, z pewnością bezpieczną, bo jest również posiadaczem karty wzorowego pieszego. Może jeszcze kiedyś nas odwiedzi.

Uczniowie klas pierwszych na tę okazję przygotowali i pięknie zaśpiewali piosenkę „Znaczki odblaskowe”. Członkowie SKB „Stopka” najmłodszym koleżankom i kolegom zaprezentowali piosenkę „Odblaski noś”, która towarzyszy naszemu projektowi od trzech lat, a autorem tekstu jest były uczeń naszej szkoły Krzysztof Micek. Dopełnieniem części artystycznej był występ zespołu tanecznego „Antidotum” tańczącego do piosenki „Odblaskowy ruch drogowy”. Na zakończenie spotkania pierwszoklasiści tradycyjnie otrzymali kamizelki odblaskowe.

W spotkaniu uczestniczyli p. poseł Urszula Augustyn, Burmistrz Miasta p. Stanisław Początek, Komendant Powiatowej Policji p. Andrzej Kupiec oraz dyrekcja szkoły. Goście nagrodzili poczynania najmłodszych gromkimi brawami oraz obdarowali ich odblaskowymi prezentami. Pani poseł Urszula Augustyn była pełna uznania dla wiedzy pierwszoklasistów i wyraziła nadzieję, że zastosują ją w praktyce i przekażą swoim rodzicom oraz dziadkom. Ponadto podkreśliła, jak ważne jest bycie widocznym na drodze i jaką rolę pełnią elementy odblaskowe noszone przez pieszych i rowerzystów, szczególnie jesienią, kiedy wcześnie zapada zmrok. Głos zabrał również Burmistrz Miasta p Stanisław Początek, który pogratulował wspaniałego pomysłu wdrażania najmłodszych uczniów szkoły do bezpiecznego poruszania się po drodze. Na zakończenie p. dyrektor Anna Fido podziękowała gościom za udział w tym przedsięwzięciu oraz wspieranie naszych działań promujących bezpieczeństwo.

Całość przygotowała i prowadziła p. Małgorzata Gawlik

Małgorzata Gawlik