MC900027245[1]

VIII Gminny Turniej „EkoGala 2015”

We wtorek, 12 maja 2015 r., odbył się w naszej szkole VIII Gminny Turniej „EkoGala 2015”.

Od pierwszej edycji, która miała miejsce w 2003 r., przyświecają mu te same i wciąż aktualne cele. Najważniejsze z nich dotyczą zwrócenia uwagi dzieci i młodzieży na problem ochrony środowiska, propagowania działań proekologicznych i prozdrowotnych, kształcenia umiejętności korzystania z informacji i pracy w grupie. Poprzez działania takie jak „EkoGala”, która służy ich realizacji, mamy nadzieję na wychowanie młodego pokolenia w duchu wielkiej troski i odpowiedzialności za środowisko naturalne człowieka, żyjącego z nim w zgodzie i w poszanowaniu praw natury.

Patronat nad tegorocznym turniejem objął Burmistrz Krzysztof Kaczmarski, dzięki któremu pozyskaliśmy wiele gadżetów wzbogacających pakiety nagród dla uczniów reprezentujących poszczególne szkoły. Środki finansowe niezbędne do przeprowadzenia turnieju oraz na zakup nagród zapewniła pani Dyrektor PSP nr 2 Anna Fido.

Szczególną atrakcją zmagań konkursowych była degustacja zdrowej żywności. Kolorowe stanowisko z regionalnymi, ekologicznymi i nieprzetworzonymi przysmakami przygotowała pani Małgorzata Gawlik wraz z grupą uczniów „zakręconych na zdrowie” w ramach projektu edukacyjnego „Czas na zdrowie”, którego cele łączą się z celami „EkoGali”. Wspólne cele dotyczą także popularyzacji idei zdrowego stylu życia, a w tym zdrowego żywienia, żywności ekologicznej i aktywności fizycznej. Przepisy na przygotowane „sodzioki” i „blaszki”, które pomysłowo opracowała pani Renata Klimek, mógł zabrać każdy uczestnik turnieju. Stoisko zostało wzbogacone domowymi przetworami z własnej spiżarni przygotowanymi przez panie Renatę KlimekBarbarę Stępnik.

W tym roku do turnieju zgłosiło się pięć trzyosobowych drużyn z terenu gminy:

1.      Publiczna Szkoła Podstawowa w Gruszowie Wielkim – opiekun: Katarzyna Partyńska,

2.      Publiczna Szkoła Podstawowa im. Gen. Józefa Bema w Laskówce Chorąskiej- opiekun: Anna Jarmuła - Patoń,

3.      Publiczna Szkoła Podstawowa w Nieczajnie Górnej im. Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki – opiekun: Renata Sojka,

4.      Publiczna Szkoła Podstawowa w Smęgorzowie – opiekun: Jadwiga Kozłowska,

5.      Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej – opiekun: Jadwiga Wróbel.

Zmagania uczniów oceniało jury w składzie:

1. Anna Klimowska – przedstawiciel Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej,
  2. Marzanna Baran – przedstawiciel Rady Rodziców PSP nr 2,
  3. Dorota Wielgus – nauczyciel biologii w Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej,
  4. Małgorzata Gawlik – nauczyciel PSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej.

Uroczystego otwarcia turnieju i powitania gości dokonała Dyrektor Anna Fido. Następnie uczniowie obejrzeli krótki film z serii „Śmietnik w głowie”, mówiący o stereotypach funkcjonujących w społeczeństwie i sposobach ich przełamania w lekki i zabawny sposób. Po projekcji filmiku głos zabrała pani Anna Klimowska – przedstawiciel Sanepidu, która przyznała, iż poznanie zasad funkcjonowania organizmu pozwoli nam na dokonywanie świadomych wyborów służących zdrowiu. Podkreśliła, że jest trudno we współczesnym świecie odróżnić wartościowe produkty od reklamowanych nowinek, zaburzających naturalne mechanizmy organizmu.

Zmagania turniejowe rozpoczęły się ok. godz. 9.30 od testu z wiedzy określonej programem nauczania w szkole podstawowej. Po zakończeniu sprawdzianu odbyły się konkurencje sportowe. Po nich jury oceniło bardzo ciekawe tabla fotograficzne przedstawiające florę i faunę Powiśla Dąbrowskiego, kapelusze wykonane z materiałów ekologicznych i projekty na Eko-znaki. Ostatnim zadaniem były kalambury o tematyce ekologiczno - zdrowotnej.

Po przeprowadzeniu wszystkich konkurencji podsumowano wyniki turnieju, które przedstawiają się następująco:

I miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa w Nieczajnie Górnej

II miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej

III miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa w Smęgorzowie

IV miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa w Gruszowie Wielkim

V miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa w Laskówce Chorąskiej

Na uroczyste podsumowanie turnieju przybył Burmistrz Krzysztof Kaczmarski, który wspólnie z Dyrektor Anną Fido wręczył nagrody, dyplomy i podziękowania wszystkim drużynom, opiekunom i jurorom. W kolejnej części, zgodnie z wieloletnią tradycją, dzieci z klas II a i II b zaprezentowały przedstawienie ekologiczne i odśpiewały przy udziale dziewcząt z klasy V a Hymn Szkół Promujących Zdrowie”.

Organizatorami turnieju były panie: Marzanna Pikul, Małgorzata Gawlik. Przedstawienie o treści ekologicznej przygotowane specjalnie na „EkoGalę” oraz piękne stroje, rekwizyty i muzykę przygotowały z uczniami klas drugich panie Barbara Stępnik i Renata Klimek. Nad przebiegiem konkurencji ruchowych czuwał pan Paweł Pisarski, a nad nagłośnieniem pan Zbigniew Soja. Dokumentację fotograficzną wykonała pani Marzena Rzepka i pani Marzanna Pikul. Dużą pomocą przy organizacji turnieju służyli pracownicy obsługi szkoły poprzez przygotowanie sprzętu szkolnego na sali gimnastycznej oraz ciepłego posiłku dla uczestników turnieju.

Opracowanie: M.G. i M.P.