FESTYN PROZDROWOTNY

„CZAS NA ZDROWIE”

Dnia 3 czerwca 2015 roku na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Tarnowskiej miał miejsce Festyn Prozdrowotny pod hasłem „Czas na zdrowie”, połączony ze spartakiadą. W tym dniu wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami przemaszerowali barwnym korowodem przez miasto, udając się na stadion sportowy. Festyn otworzyła Dyrektor Szkoły pani Anna Fido, witając wszystkich uczestników, przypominając o realizacji przez naszą szkołę ogólnopolskiego projektu „Czas na zdrowie” i życząc miłej zabawy. Na otwarciu festynu swoją obecnością zaszczycił nas także Kierownik Referatu Kultury Fizycznej i Sportu w Dąbrowie Tarnowskiej, pan Witold Reczek.

Po obejrzeniu pokazów tanecznych w wykonaniu uczennic z klasy VI a, V a i III b pod kierunkiem pani Małgorzaty Gawlik dzieci brały udział w różnych konkurencjach sportowych, przygotowanych przez zespół nauczycieli, panie: Janinę Kwaśniak, Barbarę Trzpit i Renatę Wronę oraz panów: Zbigniewa Soję i Pawła Pisarskiego.

Cieszącą się dużym zainteresowaniem atrakcją  było stoisko ze zdrową żywnością, zorganizowane przez Rodziców uczniów klasy I b, II a, II b i V a, wychowawczynie tych klas, panie: Małgorzatę Panek-Sojkę, Renatę Klimek, Barbarę Stępnik i Małgorzatę Gawlik oraz prywatnych sponsorów. Wszyscy uczestnicy festynu mogli bez ograniczeń degustować różne przysmaki. Na pięknie nakrytym i ochronionym parasolem stole znalazły się świeże warzywa i owoce, wiejski chleb i masło, domowy smalec, twarożek, miód, skarby z domowych spiżarni w postaci różnych dżemów i przetworów warzywnych, placki „sodzioki” oraz „blaszoki”, a nawet dzbanek maślanki. Dodatkowo można było zaopatrzyć się w ulotki z przepisami na zdrowe potrawy i poradami, jak aktywnie spędzić popołudnie  z rodziną opracowane przez uczniów klas V i VI pod kierunkiem pani Małgorzaty Wódki.

Zespół uczniów realizujących program „Zakręceni na zdrowie” przygotował loterię fantową. Po zakręceniu kołem dzieci wygrywały owoce, poradniki i książki o tematyce zdrowotnej.

Młodsi uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym „Warzywno – owocowy ludek”, polegającym na narysowaniu kredą na asfalcie ludzika z warzyw i owoców. Najciekawsze prace zostały nagrodzone. Konkurs przygotowała pani Małgorzata Panek-Sojka.

Dodatkową atrakcją była możliwość pomalowania twarzy, czego wprawnie dokonywali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pod kierunkiem pani Ewy Kmieć i pani Diany Dydy.

W rogu stadionu działał także punkt konsultacyjny „Zdrówko”, gdzie  cennych porad dotyczących zdrowego odżywiania udzielała pani Anna Klimowska – przedstawiciel Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dąbrowie Tarnowskiej, a higienistka szkolna, pani Danuta Sambor dokonywała pomiaru ciśnienia krwi. Na stoliku czekały też ulotki „Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem” przygotowane przez nauczycieli.

Uczestnicy festynu spotkali się także ze sportowcami – absolwentami naszej szkoły. Swoimi wrażeniami dzieliła się z uczniami łuczniczka „Dąbrovii”, Halowa Mistrzyni Polski Juniorów Anna Forgiel , a o swoich sukcesach sportowych opowiadał piłkarz, wcześniej „Cracovii”, a obecnie Volanii Wola Rzędzińska, Wojciech Szkotak.

Na stadion przybył też zaproszony przez nauczycieli oddział Strzelców wraz ze swoim dowódcą, porucznikiem Wojska Polskiego, Józefem Stalmachem. Uczniowie zobaczyli pokaz musztry oraz obejrzeli broń i inne militaria.

Na zakończenie imprezy zwycięzcom konkursów wręczone zostały nagrody. Pani Dyrektor, podsumowując festyn, podziękowała wszystkim sponsorom,  gościom, rodzicom i nauczycielom za zorganizowanie dzieciom tej wspaniałej i pożytecznej rozrywki.

Zabawę uczestników festynu uwieczniła na fotografii pani Marzena Rzepka.

Barbara Stępnik, Renata Klimek, Małgorzata Gawlik

GALERIA FOTOGRAFII