Od 22 do 30 maja 2015 roku grupa uczniów z Gimnazjum nr 1 oraz Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej uczestniczyła w wyjeździe do Grecji. Trasa wycieczki wiodła przez Słowację, Węgry, Serbię oraz Macedonię, aż do greckiego miasta Skotina. Z okien hotelu „Orfeas” uczniowie podziwiali górski krajobraz, a z plaży Morza Egejskiego – średniowieczny zamek. Przez kilka dni poznawali kulturę, historię i obyczaje Greków.

Zwiedzanie rozpoczęli od Meteorów, czyli „wiszących klasztorów”, które urzekły ich swym pięknem. Byli także w kamiennym  miasteczku Pareas Panteleimon, gdzie zachwyciła ich Cerkiew św. Panteleimona – patrona lekarzy, chorych i pielęgniarek. Następnie wyruszyli do stolicy antycznej Macedonii - Werginy, gdzie odwiedzili kurhan, czyli grób ojca Aleksandra Macedońskiego – Filipa II.

W drodze powrotnej przejeżdżali przez Saloniki, w których podziwiali m. in. Białą Wieżę, Łuk Galeriusza oraz świątynię Agia Sofia. Miłym akcentem, kończącym  wyjazd był słodki poczęstunek ufundowany przez pana Burmistrza Krzysztofa Kaczmarskiego.

Grecja urzekła uczestników „Zielonej szkoły” swym krajobrazem, kulturą i historią. Wspomnienia tych pięknych chwil  na długo pozostaną w pamięci uczniów.

Anna Fido