AKCJA JABŁKO CZY CYTRYNA

W dniu 22 października br. uczniowie klas piątych  wspólnie z nauczycielami: p. Małgorzatą Gawlik, p. Martą Smolichą, p. Małgorzatą Wódka i p. Marzena Rzepką,  a także  funkcjonariuszami policji: st. sierż.  Pawłem Stankiewiczem i sierż. Marcinem Chmurą, przeprowadzili  akcję profilaktyczną skierowaną do kierowców. Akcja „Jabłko czy cytryna” została zorganizowana w ramach Małopolskiego Projektu „Odblaskowa szkoła”,  w której nasza placówka  bierze udział już kolejny raz.

Głównym celem akcji było zwrócenie uwagi na bezpieczne poruszanie się po drodze i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.  Policjanci  przy asyście uczniów zatrzymywali pojazdy, sprawdzali dokumenty, stan trzeźwości kierowców i wszystko to, co zapewnia bezpieczną jazdę. Kierowcy jadący zgodnie z przepisami otrzymywali piękne czerwone jabłko, natomiast ci, którzy popełniali błędy, musieli zjeść kwaśną cytrynę. Akcja wśród prowadzących pojazdy spotkała się z dużą akceptacją - szczególnie tych, którzy w tym dniu uniknęli mandatu i punktów karnych. Uczniowie chętnie zadawali pytania i obserwowali czynności wykonywane przez stróżów prawa.

Tego typu akcje są znakomitym sposobem szerzenia wśród dzieci zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Korzystając z uwagi uczniów i dorosłych, mundurowi wskazali na konieczność noszenia elementów odblaskowych dla zwiększenia własnego bezpieczeństwa.

Sponsorem jabłek było Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowo – Gastronomiczne „SWISS POL” w Dąbrowie Tarnowskiej, które pozyskała p. Jadwiga Miś.

Małgorzata Gawlik