XVII Ogólnopolska Konferencja Naukowa im. Profesora Franciszka Venuleta: „Tytoń albo Zdrowie”

17 listopada br. nauczyciele naszej szkoły p. Małgorzata Gawlik i  p. Jadwiga Wróbel  uczestniczyli w XVII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej im. Profesora Franciszka Venuleta: „Tytoń albo Zdrowie” zorganizowanej przez Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Wojewódzki Szpital im. Św. Łukasza w Tarnowie oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Tarnowie. Konferencja była kontynuacją społecznej debaty na temat głównych kierunków strategii ograniczania skutków zdrowotnych następstw palenia tytoniu w Polsce oraz początkiem dyskusji na temat jak prowadzić edukację zdrowotną dzieci i młodzieży szkolnej, aby ograniczyć sięganie po wyroby tytoniowe.

Podczas konferencji podjęta została także dyskusja na temat „edukować czy leczyć?” oraz jak organizować edukację od najmłodszych lat, aby we współpracy z rodzicami kształtować właściwe nawyki zdrowego stylu życia. Na spotkaniu zostały również przedstawione zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, projektu realizowanego przez naszą szkołę, ponieważ dzieci są najbardziej podatne na antyzdrowotne zachowania. Inicjatywa ta spotkała się również z zainteresowaniem i uznaniem wojewody małopolskiego, oraz parlamentarzystów.

Małgorzata Gawlik