Międzynarodowy

Miesiąc Bibliotek Szkolnych

http://raf-an.nazwa.pl/sp32/images/stories/ilustracje/2008_2009/islm.gif MMBS.jpg

Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, od 2008 r. – cały październik. Z tej okazji w naszej szkole została zorganizowana m.in. specjalna wystawa pod nazwą „Podręczniki i lektury szkolne naszych rodziców i dziadków”.

Na okolicznościowej wystawie znalazły się stare egzemplarze książek do języka polskiego, przyrody i matematyki oraz przedmiotów, których dzisiaj z nazwy nie ma w szkole podstawowej np. biologii, chemii, geografii. Oprócz nich na wystawie pojawiły się stare lektury, które dawniej były obowiązkowe, a dzisiaj już prawie nikt o nich nie pamięta.

Uczniowie, rodzice i nauczyciele mogą wziąć je do ręki i obejrzeć, zobaczyć czego kiedyś uczono w szkole, jakie wykonywano zadania i ćwiczenia. Wiele dorosłych osób z nostalgią wspomina podręczniki, z których dawniej się uczono i wracając pamięcią do szkolnej ławki, dziwi się, że jeszcze gdzieś zachowały się takie pozycje. Natomiast uczniowie mogą dostrzec różnice pomiędzy nowymi i starymi podręcznikami, docenić kolorową i bardzo bogatą szatę graficzną obecnych książek, z których się uczą, a także zobaczyć jak wyglądały książki bliskie sercu swoich bliskich krewnych.

Wielu uczniów wystawę obejrzało podczas zajęć wychowawczych w Dniu Edukacji Narodowej, podczas zajęć opiekuńczych lub w czasie przerw. Pozostali mogą się z nią zapoznać do końca października. Zapraszamy.

Opracowanie: M.P.