Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, który w tym roku obchodzony był 20 listopada ma już 40-letnią tradycję. W 1974 roku dziennikarz Lynn Smith zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów -  w efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem zachęcone powodzeniem akcji uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach - od 1991 roku także w Polsce. Celem akcji jest  motywowanie palaczy do zerwania z nałogiem oraz ukazanie korzyści z życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego. Z tej okazji w całym kraju organizowane są happeningi, akcje i konkursy.

W czwartek 20 listopada również uczniowie naszej szkoły zastanawiali nad uzależnieniem od nikotyny. Klasy IV-VI otrzymały od Szkolnego Koła PCK (uczniowie klasy V a) materiały mające uświadomić młodych ludzi, że palenie tytoniu jest jedną z głównych przyczyn chorób cywilizacyjnych, m.in. nowotworów, chorób układu krążenia i układu oddechowego. Większość palaczy nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń wynikających z palenia, dlatego już teraz warto o tym pomyśleć, zanim nie będzie za późno. Poza tym pani pedagog, wychowawcy klas  przeprowadzili pogadanki we wszystkich klasach o szkodliwości dymu tytoniowego i jego negatywnym wpływie na zdrowie. Wszyscy pracownicy szkoły przyłączyli się do akcji. Na znak solidarności z osobami niepalącymi przyczepili sobie na piersi zielone płuca. Przygotowana został również ekspozycja na korytarzu  promująca modę na niepalenie i motywowanie do zaprzestania palenia. Tego dnia również rodzice  mieli możliwość zabrania ze sobą ulotek na temat szkodliwości palenia. Akcję przygotowały i przeprowadziły: opiekun Szkolnego Koła PCK p. Małgorzata Gawlik oraz pedagog szkolny p. Marzena Rzepka. Serdecznie dziękujemy dyrekcji, nauczycielom i uczniom za pomoc w przeprowadzeniu akcji.

Małgorzata Gawlik