Dnia 25 listopada z inicjatywy pana Sławomira Batora gościlismy w naszej szkole przedstawicieli odradzającego się na terenie Dąbrowy Tarnowskiej oddziału Związku Strzeleckiego popularnie zwanego "Strzelcem". Korzenie tej paramilitarnej, czyli o charakterze wojskowym organizacji młodzieżowej sięgają 1910 roku. Wówczas członkowie "Strzelca" mieli stanowić główny skład Legionów Polskich, które przyczyniły się w walce o niepodległość. Po wybuchu II wojny światowej członkowie Strzelca czynnie włączyli się do walki podziemnej w szeregach Związku Walki Zbrojnej. W  1991 roku powstający Związek Strzelecki „Strzelec” jako Organizacja Społeczno-Wychowawcza określił się  jako patriotyczne stowarzyszenie młodzieży polskiej, będącej kontynuatorem istniejącego w okresie międzywojennym Związku Strzeleckiego „Strzelec”, którego Komendantem Głównym był Józef Piłsudski. Dziś w nowoczesnej oprawie Związek Strzelecki kontynuuje te chlubne historyczne tradycje i przyjmuje w swoje szeregi młodzież o patriotycznych poglądach i nie bojącą się wojskowej dyscypliny ani poligonowych trudów. Dnia 11 listopada 2014 roku dąbrowski oddział Strzelca miał swój debiut jako oprawa wojskowa obchodów Święta Niepodległości i tego dnia miało też miejsce poświęcenie sztandaru organizacji przy pomniku w parku miejskim.

O szczegółach szkolenia i służby opowiadał podczas prezentacji uczniom klas 4, 5,6 dowódca oddziału pan Józef Stalmach i jego zastępca oraz pomysłodawca stworzenia "Strzelca" w Dąbrowie i nasz były uczeń - Krzysztof Stalmach. Bardzo dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia i życzymy dalszego rozwoju!

Obecnie ZS „Strzelec” OSW współpracuje ściśle z Ministerstwem Obrony Narodowej jest dzisiaj jedną z największych organizacji proobronnych w Polsce.

Sławomir Bator