O tolerancji w urzędzie miasta!

Dnia 12 maja 2015 roku w Sali obrad dąbrowskiego Urzędu Gminy odbyła się debata niecodzienna. Dyskutantami były dzieci – wybrani uczniowie pięciu szkół podstawowych z naszej gminy ze starszych klas.

Celami  III debaty międzyszkolnej było między innymi wdrażanie dzieci do działalności do udziału w życiu społecznym, kształtowanie świadomości obywatelskiej na wczesnym etapie edukacyjnym, nawiązanie zdrowych relacji i współpracy między uczniami podstawówek miasta i gminy oraz ćwiczenie sprawności oratorskich uczniów.

Debata jest kontynuacją projektu zapoczątkowanego przez nauczycieli PSP nr 1 – Panią  B. Warecką Łachut i Pana  K. Niemca w roku szkolnym 2012/2013

i została przeprowadzona między uczniami PSP nr 1 i  PSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej. W roku szkolnym 2013/2014 debata została przeprowadzona przez nauczycieli PSP nr 2 -  Pana  S. Batora i Panią D. Dyda i miała analogiczną formułę.

Debaty  realizowały założony postulat współpracy między obu szkołami i udowodniły, że szkoły tego formatu i uczący w nich nauczyciele mogą  z powodzeniem współpracować i odnosić sukcesy.

Debatę w tym roku również organizowali nauczyciele naszej szkoły – pan Sławomir Bator i pani Diana Dyda razem z nauczycielami dąbrowskiej jedynki: panią Bogusławą Warecką – Łachut i Krzysztofem Niemcem. Była to trzecia taka debata, jednak po raz pierwszy została zorganizowana z takim rozmachem i w takim miejscu. Efektem było spotkanie, dzięki któremu uczniowie mogli poczuć się jak dorośli radni i dyskutować na ważny temat. W tym roku tematem debaty była tolerancja.

Po wymianie poglądów podczas organizowanej debaty nastąpiło zredagowanie wniosków i przedstawienie ich władzom miasta, organowi oświaty, dyrektorom i RP szkół oraz uczniom.

Każdy zespół dyskutantów otrzymał dla szkoły pamiątkowy dyplom, trzech najlepszych dyskutantów otrzymało statuetki dla siebie a najlepsze zespoły reprezentujące szkoły również dostały statuetki. Oprócz tego wyróżniający się uczniowie mogli otrzymać medale. Wszystkie nagrody zostały ufundowane przez burmistrza miasta pana Krzysztofa Kaczmarskiego i on sam był tez obecny podczas obrad jako patron imprezy o dużym znaczeniu kulturalnym. Wraz z innymi dyrektorami szkół uczestniczących w debacie obecna była dyrektor naszej szkoły pani Anna Fido.

Dwójkę reprezentowali uczniowie klas szóstych: Joanna Ostręga, Aleksandra Kaczocha, Weronika Alourda, Kacper Klimowski, Hubert Burzec (medal), Patryk Potoczny (medal), Nikodem Podstawski (medal). Cały zespół uzyskał również statuetkę dla jednego z trzech najlepszych zespołów dyskutujących. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom ze wszystkich szkół!

Sławomir Bator