VIII Międzyszkolny TURNIEJ szkół noszących imię Mikołaja Kopernika

W środę, 11 marca 2015 r. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej była gospodarzem VIII Turnieju Szkół im. Mikołaja Kopernika pod hasłem "Pod niebem Kopernika" z terenu Małopolski. Patronat nad nim objął Burmistrz Miasta Krzysztof Kaczmarski.

Głównymi celami turnieju było: szerzenie wiedzy o patronie szkoły, doskonalenie umiejętności korzystania z różnych źródeł wiedzy, rozbudzanie wyobraźni, pobudzanie do działań twórczych, doskonalenie umiejętności współpracy w grupie, wpajanie zdrowej rywalizacji między uczniami oraz wzajemnie poznanie się szkół i wymiana doświadczeń.

Do rywalizacji turniejowych zgłosiło się pięć czteroosobowych drużyn: PSP nr 3 w Brzesku – powiat brzeski, PSP w Grabiu – powiat bocheński, gm. Łapanów, SP w Mikołajowicach – powiat tarnowski, gm. Wierzchosławice, SP w Czasławiu - powiat myślenicki, gm. Raciechowice oraz drużyna PSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej. Zmagania uczniów obserwowało niezależne jury w składzie: przewodnicząca Anna Jastrzębiec-Witowska – pracownik Urzędu Miasta i radna powiatu dąbrowskiego, członkowie: Lidia Marzec – bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie – Filia Dąbrowa Tarnowska, Danuta Pikul – nauczyciel historii i bibliotekarz Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej.

Główną nagrodę dla szkoły - laureata turnieju - w postaci specjalnej statuetki ufundował Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, natomiast Burmistrz Krzysztof Kaczmarski sprezentował zwycięskiej drużynie nagrody rzeczowe. Piękne albumy dla wszystkich członków drużyn, drobne upominki dla opiekunów i poczęstunek zostały zasponsorowane przez panią Dyrektor Szkoły Annę Fido. Równocześnie dzięki życzliwości Pana Starosty oraz Pana Burmistrza i pracowników samorządowych, uczestnicy konkursu wyjechali z Dąbrowy Tarnowskiej z atrakcyjnymi i licznymi gadżetami oraz materiałami promocyjnymi o naszym mieście i regionie.

W czasie trwania turnieju uczniowie m.in. rozwiązywali test wiedzy, układali puzzle, rozpoznawali planety, zaznaczali na mapie miejsca związane z Kopernikiem oraz brali udział w konkurencjach sprawnościowych. Dodatkowo przywieźli ze sobą bogato zdobione albumy o Mikołaju Koperniku, które zostaną wyeksponowane w Szkolnej Izbie Regionalnej i będą przypominać o tak szczególnym wydarzeniu. Ostatecznie zwycięzcą VIII Turnieju Szkół im. Mikołaja Kopernika została PSP w Grabiu, drugie miejsce zdobyła PSP nr 3 w Brzesku, a drużyna reprezentująca organizatorów uplasowała się na trzeciej pozycji. Na czwartej pozycji znalazła się SP w Mikołajowicach, a piąte miejsce zajęła SP w Czasławiu.

Po zakończeniu wszystkich konkurencji uczestnicy turnieju mogli obejrzeć występy uczniów naszej szkoły. Po części artystycznej odbyło uroczyste wręczenie nagród i dyplomów przez Wiceburmistrza Stanisława Ryczka, przedstawiciela Starostwa Rafała Głowacza oraz Dyrektor Szkoły Annę Fido.

Wręczone zostały również dyplomy i nagrody laureatom III Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Znaczek pocztowy z Mikołajem Kopernikiem".

Organizatorkami całego turnieju były panie Małgorzata Gawlik i Marzanna Pikul. Przeprowadzenie tak dużego przedsięwzięcia było możliwe dzięki współpracy z dyrekcją szkoły oraz wieloma nauczycielami: p. Sławomirem Batorem, p. Renatą Klimek, p. Janiną Kwaśniak,  p. Małgorzatą Panek-Sojką, p. Pawłem Pisarskim, p. Marzeną Rzepką, p. Martą Smolichą, p. Zbigniewem Soją, p. Barbarą Turkiewicz, p. Ewą Więcek, p. Renatą Świątkowską-Wroną, p. Karoliną Wójcik.