Wycieczka klas szóstych do Warszawy

W dniach 7-8 maja 2015 r. uczniowie klas 6a i 6b pod opieką p. Wioletty Zych, p. Ewy Kmieć oraz p. Janiny Kwaśniak spędzili niezapomniane chwile w Warszawie. Dwa dni w stolicy obejmowały zwiedzanie wielu ciekawych miejsc, które do tej pory znali tylko z telewizji. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Muzeum Techniki, gdzie uczniowie poznawali historię środków transportu do bicykli do pojazdów XX wieku, a także okrętów i samolotów. Ciekawymi eksponatami były mechanizmy grające, fotoplastykon, najstarsze modele komputerów i telefonów oraz sprzęty gospodarstwa domowego. Nasza wizyta w tym Muzeum to nie tylko zwiedzanie poszczególnych wystaw, ale także udział w bardzo interesującej lekcji fizyki „Skąd ten prąd?”, w czasie której uczniowie dowiedzieli się jak powstaje prąd elektryczny oraz mieli możliwość przeprowadzić na sobie doświadczenia.

Ostatnim punktem zwiedzania Muzeum Techniki była wizyta w planetarium, gdzie uczniowie poznawali obraz nieba widocznego z północnej półkuli Ziemi w dowolnej porze doby i roku.

Kolejną atrakcją była wizyta w warszawskim ZOO, która również dostarczyła wielu wrażeń. Obserwowanie goryli, słoni, żyraf, węży, krokodyli, hipopotamów, rekina oraz wielu innych gatunków zwierząt stanowiło wspaniałą lekcję przyrody na żywo.

Drugi dzień rozpoczął się od wizyty na Stadionie Narodowym. Na tę chwilę uczniowie czekali z utęsknieniem. Możliwość zobaczenia stadionu w całej okazałości, również wewnątrz dostarczyło wszystkim niezapomnianych wrażeń. Następnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego. To tam uczniowie mogli zobaczyć takie eksponaty jak miecze, szable, zbroje, mundury, broń, sprzęt wojskowy oraz poznać ich przeznaczenie i historię. Z Muzeum udaliśmy się do Łazienek Królewskich, gdzie w pięknych okolicznościach przyrody, wśród kwiatów, drzew oraz ciekawskich wiewiórek spacerowaliśmy podziwiając m. in. Pałac na Wyspie, Starą Oranżerię oraz Nowy Ogród Chiński. Nasza wycieczka nie mogłaby się odbyć bez zwiedzania Starego Miasta, gdzie podziwialiśmy Plac Zamkowy, Kolumnę Zygmunta, Zamek Królewski, Rynek Starego Miasta z pomnikiem warszawskiej Syrenki, Barbakan oraz wiele malowniczych uliczek.

Wśród innych atrakcji i miejsc, które zobaczyliśmy w stolicy były m. in. Pałac Kultury i Nauki, tęcza na Placu Zbawiciela, sztuczna palma, Pomnik Małego Powstańca, Belweder, Krakowskie Przedmieście i pomnik patrona naszej szkoły Mikołaja Kopernika, kościół św. Krzyża, gdzie spoczywa serce Fryderyka Chopina, Złote Tarasy, budynki rządowe, np. siedziba pani premier Ewy Kopacz, a nawet słynne restauracje np. Magdy Gessler „U Fukiera”. Ciekawym doświadczeniem dla wszystkich był także przejazd I i II linią warszawskiego metra.

Dwa dni w Warszawie to zbyt mało, aby zobaczyć wszystkie ważne miejsca. Zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi, pełni wrażeń i wspaniałych wspomnień uczniowie powrócili do domu z nadzieją, że to nie była ich ostatnia wizyta w stolicy.

E. K.