W czwartek dwunastego marca społeczność uczniowska miała możliwość obejrzenia przed rekolekcjami spektaklu profilaktycznego „W krainie Bajtów”. Spektakl dotyczył problematyki uzależnienia młodych ludzi od nowych technologii (m.in. Internetu, gier komputerowych, telewizji). Spektakl edukacyjno – profilaktyczny został przedstawiony dla wszystkich uczniów naszej szkoły.

Formę teatralną przedstawił „Impresariat Artystyczny INSPIRACJA” z Krakowa, który posiada rekomendację Małopolskiego Kuratorium Oświaty. Spektakl został w całości zrefundowały przez Urząd Miasta.

„W krainie bajtów” to satyryczna opowieść o dziecku, które odchodząc od klawiatury bod razu zasiadło przed ekran telewizora. Lub na odwrót. Aż pewnego dnia obudziło się w wygenerowanej przez komputer rzeczywistości, świecie niezbyt przyjemnym i zaludnionym przez mało przyjaźnie nastawione postacie: Złodzieja Czasu, Wirusy, Natrętów Reklamowych i tajemniczego Sieciowego Potwora. Przestraszony bohater chciał wrócić do domu. Żeby tego dokonać musiał nauczyć się jak wykorzystać nowe media z pożytkiem, poradzić sobie z przejawami agresji i bezkrytycznym przejmowaniem negatywnych wzorców osobowych. Uczy się jak bezpiecznie posługiwać się Internetem i unikać pułapek, które może on stwarzać dla dzieci.

Często o telewizji, Internecie i grach komputerowych mówi się „Narkotyki XXI wieku”. Aktorzy zademonstrowali i zanalizowali negatywne aspekty wpływu nowych technologii na psychikę młodego odbiorcy w procesie kształtowania jego osobowości.

M. Rz.