„W krainie czarów” - pod takim hasłem przebiegała tegoroczna Noc Profilaktyki w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej. Impreza zorganizowana w szkole była po raz drugi. Uczniowie mogli spędzić noc w szkole  z 12 na 13 czerwca w nagrodę za najwyższą frekwencję w uczęszczaniu na basen. Prawie połowę z 78 nagrodzonych uczniów stanowiły pierwszaki – 6 i 7- latkowie. Rodzice zostali poproszeni o opuszczenie budynku szkoły. Dzieci przyniosły ze sobą karimaty i śpiwory. Spały pod opieką nauczycieli. Ale nim usnęli…

Na początek zostali podzieleni na 6 grup i uczestniczyli w podchodach w parku. Na sześciu stanowiskach dyżurowali nauczyciele z zadaniami. Zadania dotyczyły m.in. znajomości przysłów, konkurencji związanych z pierwszą pomocą, ruchem drogowym, sportem. Największą atrakcją były pytania z wiedzy ogólnej, np. jak ma na imię pani dyrektor, jak nazywa się szkolny woźny itp. Podchody w parku przygotowała pani Renata Świątkowska – Wrona – nauczycielka wychowania fizycznego, a nad bezpieczeństwem uczniów czuwali policjanci: starszy sierżant Krystian Rzepka i posterunkowy Sebastian Michalski.

Po zdobyciu wszystkich baz uczniowie udali się na boisko szkolne, gdzie czekała na nich skrzynia pełna skarbów. Ale nim dotarli do instrukcji, gdzie szukać klejnotów musieli odpakować kufer. A kufer był sporych rozmiarów. Instrukcja, gdzie znajdują się następne skrzynie znajdowała się pod kilkudziesięcioma warstwami sprytnie zapakowanego pudła. Uczniowie mieli wiele radości w odpakowywaniu kolejnych warstw; papieru, worków na śmieci, reklamówek, materiałów, bandażu, sznurków, linek, łańcuchów, torebek zapiętych na agrafki itp.. Na boisku było bardzo ekscytująco i głośno, bo każdy uczestnik zabawy miał tylko 5 sekund na szukanie skarbu. Kiedy ostatniej osobie udało się odczytać instrukcje było już ciemno na dworze. W trakcie odpakowywania kufra ze skarbami uczniowie usłyszeli, że krasnoludkom przedziurawił się worek i  zgubiły złoto na pierwszym i drugim piętrze budynku. Najwięcej złota uzbierali uczniowie z klas IV b, IV c i V a. Największych rozmiarów złoty kamień odnalazł uczeń klasy I a Bartosz Kotapka. Drugie zadanie polegało na odnalezieniu kluczyka, by móc nadal odpakowywać kuper ze skarbami, który był owinięty łańcuchem zapiętym na kłódkę. Tym razem sprytem popisali się uczniowie klas I b i I e, którzy znaleźli kluczyk na gazetce ściennej. Konkurencję przygotowała pedagog szkolny Marzena Rzepka i nauczycielka języka niemieckiego pani Agnieszka Deszcz.

Po pasjonującej atrakcji przyszła pora na kolację. Po kolacji przedstawiciele grup uczestniczyli w pokazie mody bajkowej. Dzieci miały za zadanie przebrać się za postać z bajki, baśni lub książki. Chętnie prezentowali się na wybiegu. Oceniani byli przez panią dyrektor Annę Fido oraz pana dyrektora Dąbrowskiego Domu Kultury Pawła Chojnowskiego. Pokaz mody bajkowej przygotowała pani Marzanna Pikul, a dekorację pani Małgorzata Gawlik. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. Następnie pan Chojnowski poprosił wszystkich uczniów blisko siebie i teatralnie odczytał im fragment bajki. Pani Dyrektor Anna Fido wręczyła panu Pawłowi Chojnowskiemu Dyplom Przyjaciela Szkoły.

Później uczniowie mieli wykonać zadanie, które było schowane w następnym kufrze np. zaśmiej się jak czarownica, pokaż jak idzie słoń ze złamaną nogą, wykonaj najpiękniejszy ukłon przed panią dyrektor itp. Po wykonaniu zadań ze skrzyni przyszła kolej na toaletę i modlitwę. Później przyszedł czas na film. Wiele uczniów po wieczorze pełnym atrakcji nie doczekało tego momentu. Po seansie filmowym dzieci miały możliwość usypiania przy muzyce relaksacyjnej.

W przygotowania Nocy Profilaktyki włączyło się kilkunastu nauczycieli. Koordynatorami „Nocy w krainie czarów” były: Marzena Rzepka. Małgorzata Gawlik i Marzanna Pikul. Opiekę medyczną już po raz drugi sprawowała pielęgniarka pani Elżbieta Odo- Cygan, która z rąk pani dyrektor otrzymała podziękowanie.

Marzena Rzepka