Nauczyciel naszej szkoły p. Sławomir Bator brał  czynny udział w dąbrowskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Pierwszego marca we współpracy z jednostką Strzelecką OSW JP-3059 przy współudziale Parafii NMP Szkaplerznej i Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej zorganizowano uroczyste spotkanie w auli domu katechetycznego, na którym p. Bator wygłosił wykład o żołnierzach wyklętych ukazujący czas walki bohaterów Podziemnego Państwa Polskiego w obronie niepodległego bytu. Prelekcja przybliżyła zebranym żołnierzy tzw. „drugiej konspiracji”, którzy nie uznali końca II wojny światowej i wystąpili, nierzadko zbrojnie przeciw sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.
Część prezentacji poświęcona została antykomunistycznemu ruchowi oporu na terenie Powiatu Dąbrowskiego. Przedstawiona została spektakularna akcja uwolnienia 80 żołnierzy AK osadzonych w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Dąbrowie Tarnowskiej przeprowadzona w maju 1945 r., w której brał udział, m.in.  porucznik Władysław Ryczek ze Smęgorzowa – obecnie Prezes Koła Smęgorzów – Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W wykładzie uczestniczyli m.in.  Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej – Krzysztof Kaczmarski, Proboszcz ks. Stanisław Cyran, porucznik Władysław Ryczek – Prezes Koła Smęgorzów – Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, major w st. spoczynku Marian Mleczko – oficer byłego nieistniejącego już 14 Kołobrzeskiego Pułku Zmechanizowanego w Tarnowie, chorąży ZS – Roman Głowacki – przedstawiciel Komendy Głównej Związku Strzeleckiego Strzelec Józefa Piłsudskiego, Jan Kiljan – Dyrektor ZSP Nr 2, dr Andrzej Skowron, nauczyciel z tej szkoły oraz licznie zgromadzeni dąbrowscy „Strzelcy”.
Dąbrowskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zakończyło złożenie wiązanki kwiatów przy Pomniku w Parku Miejskim.

Na drugi dzień, w poniedziałek drugiego marca w naszej szkole na dwóch godzinach lekcyjnych p. Bator przedstawił wersję tego wykładu dla dzieci i młodzieży wobec uczniów klas 4 – 6. Uczniowie wysłuchali z wielkim zainteresowaniem o wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat i stawiali pytania dotyczące szczegółów antykomunistycznego powstania w naszej ojczyźnie oraz wyrażali zaciekawienie jaki przebieg miały walki na terenie naszego powiatu.

Sławomir Bator