Stowarzyszenie „Droga i Bezpieczeństwo” zaprosiło szkoły podstawowe do udziału  w V jubileuszowej edycji ogólnopolskiej akcji prewencyjno - edukacyjnej  pod nazwą „Wypadki na drogach – porozmawiajmy”. Nasza szkoła, mając na uwadze szeroko pojęte  bezpieczeństwo, włączyła się w tą cenną inicjatywę. Tematem tegorocznej  edycji jest „Widoczność w ruchu drogowym”. Kampania ta została objęta honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej,  p. Joannę Kluzik – Rostkowską.

Zaplanowane zadania w ramach  tegorocznej akcji „Wypadki na drogach – porozmawiajmy”

1.       Przeprowadzenie pogadanek w trakcie godzin wychowawczych, na temat potrzeby bycia widocznym podczas poruszania się po drodze.

2.       Przeprowadzenie  debaty międzyszkolnej  -  zapisanie wniosków z wypowiedzi uczniów.

3.       Ogłoszenie konkursu na wiersz, hasło na temat potrzeby  noszenia odblasków.

4.        Przeprowadzenie szkolnego  konkursu plastycznego na wykonanie plakatu, rysunku o tematyce  „Widoczność w ruchu drogowym”

5.       Przygotowanie wystawy prac plastycznych  uczniów w szkole i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej.

6.        Przygotowanie i przeprowadzenie  apelu.

7.        Poinformowanie rodziców o przeprowadzonych dyskusjach i wnioskach z wypowiedzi uczniów.

8.       Organizacja spotkania z przedstawicielem  policji -  przybliżenie zagadnienia widoczności w ruchu drogowym.

9.       Przygotowanie gazetek ściennych.

10.   Zorganizowanie happeningu.

11.   Zapoznanie uczniów z znaczeniem noszenia odblasków – prezentacja multimedialna oraz  film nagrany przez Stowarzyszenie „Droga i Bezpieczeństwo”.

12.   Odwiedzenie i zapalenie zniczy  przy przydrożnych grobach ofiar wypadków.

13.   Oplakatowanie szkoły i instytucji dąbrowskich.

14.    Przeprowadzenie klasowych dyskusji -  stworzenie mataplanu – zapoznanie społeczności szkolnej.

15.   Zorganizowanie punktu pierwszej pomocy oraz przygotowanie zajęć z udzielania pomocy ofiarom wypadków, rozdawanie ulotek.

16.   Poznanie pracy stróżów prawa – wizyta w Powiatowej Komendzie Policji  w Dąbrowie Tarnowskiej.

17.   Promowanie poruszania się w kamizelkach i elementach odblaskowych.

18.   Przeprowadzenie konkursu literackiego na temat właściwych zachowań na drodze  - dokończ opowiadanie.

19.   Stworzenie odblaskowych rymowanek, wyliczanek.

20.   Przeprowadzenie akcji „ Odblaskowi dziadkowie”

21.   Ułożenie odblaskowej piosenki.

22.   Prezentacja materiałów informacyjnych przez Szkolny Klub Bezpieczeństwa „ Stopka”

23.   Stworzenie „Kodeksu odblaskowej szkoły”.

Pamiętajmy ! Odblaski = bezpieczeństwo!

Po zmroku pieszy może zobaczyć światła samochodu nawet z odległości kilku metrów. Kierowca jednak dostrzeże pieszego dopiero wtedy, gdy światła reflektorów odbiją się od sylwetki pieszego, czyli o wiele za późno.

Noś odblaski – odblask może uratować życie!

LIST MEN -więcej