W dniu 11 grudnia 2014 roku w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie, odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom V Edycji Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła”. Akcja ta miała na celu  promowanie najbardziej aktywnych szkół podstawowych i społeczności lokalnych, realizujących ideę wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe i promowanie ich noszenia. A wszystko to po to, aby podnieść bezpieczeństwo dzieci na drodze. W gronie wyróżnionych szkół, na bardzo wysokim 13 miejscu, znalazła się również nasza szkoła  uzyskując dodatkowo tytuł „najlepszej szkoły w powiecie”. Sukces to tym większy, iż do konkursu zgłosiło się 415 szkół podstawowych z województwa małopolskiego tj. 1/3 wszystkich szkół znajdujących się na terenie naszego województwa. Tak wysoki wynik, tym bardziej cieszy  ponieważ różnice pomiędzy poszczególnymi miejscami wynosiły po kilka punktów. Organizatorami konkursu byli: Małopolski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Marszałkowskiego, Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego KWP w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Krakowie, oraz Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Naszą szkołę reprezentowała delegacja w składzie: dyrektor szkoły p. Anna Fido, koordynator szkolny konkursu p. Małgorzata Gawlik  oraz zarząd Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa „Stopka” Maja Łoś, Magdalena Kozioł, Ernest Fido z klasy IV a. W  gali finałowej uczestniczył również Kierownik Referatu Ruchu Drogowego podkom. Jarosław Kmieć. O wysokim prestiżu tegoż konkursu świadczy choćby długa i znamienita lista osób wręczających nagrody:  Wicewojewoda Małopolski Pan Andrzej Harężlak, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie mł. insp. Paweł Dzierżak, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Jacek Fabisiak, Radca Wydziału Profilaktyki Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP mł. insp. Marek Konkolewski, Komendant Miejski Policji w Krakowie insp. Andrzej Płatek, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie mł. insp. Maciej Rymar, Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie podinsp. Krzysztof Dymura. Małopolski Kurator Oświaty Pan Aleksander Palczewski, Prezes Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Pan Jacek Zalewski, Dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie Pan Marek Dworak, Przedstawicielka Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu Pani Agnieszka Rossmanith. Podsumowanie akcji połączone było z występem zespołu FEEL. Udział naszej szkoły w gali finałowej konkursu był możliwy dzięki uprzejmości Burmistrza Krzysztofa Kaczmarskiego, który umożliwił nam przejazd. Mamy nadzieję, że wysiłek podjęty przez społeczność dąbrowskiej „dwójki” zwiększy świadomość uczniów oraz dorosłych jako uczestników ruchu drogowego, co powinno przełożyć się na ich bezpieczeństwo na drogach.

Małgorzata Gawlik