Otwarcie Zielonej Klasy i Święto Drzewa

Edukacja ekologiczna w naszej szkole jest świadomą oraz celową i systematyczną działalnością nauczycieli i dzieci przy aktywnym udziale rodziców. Działania te są wielorakie i podejmowane od wielu lat. W ubiegłym roku szkolnym z ogromną radością przyjęliśmy wiadomość, że zostaliśmy wyróżnieni w małopolskim konkursie Eko-liderzy 20-lecia, zorganizowanym przez WFOŚiGW w Krakowie. Wysoka nagroda finansowa w kwocie 6000 tysięcy złotych oraz dofinansowanie z Nadleśnictwa w wysokości 1500 zł pozwoliły nam na realizację kolejnego działania – utworzenia Zielonej Klasy. Wykonawcą inwestycji był pan Arkadiusz Puła.

W piątkowe przedpołudnie, 10 października 2014 r., odbyła się w naszej szkole uroczystość otwarcia Zielonej Klasy połączona z obchodami Święta Drzewa. Przed budynkiem szkoły, gdzie znajduje się nietypowa sala lekcyjna, zebrały się delegacje uczniów z poszczególnych klas oraz zaproszeni goście: wiceburmistrz Marek Minorczyk, przedstawiciel  Nadleśnictwa inżynier nadzoru Krzysztof Majka, dyrektor ZOSiP Marian Gajda, rektor Tarnowskiej Szkoły Wyższej dr Barbara Grajdura dyrektor DDK Paweł Chojnowski, dyrektor MBP Jadwiga Kusior, przedstawiciel Starostwa i jednocześnie Rady Rodziców Rafał Głowacz, dyrektor szkoły Anna Fido, wicedyrektor Małgorzata Wódka oraz nauczyciele.

Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Anna Fido, która powitała wszystkich zgromadzonych, a następnie przybliżyła cele podejmowanych w naszej szkole działań ekologicznych, które mają uwrażliwić uczniów na konieczność ochrony i kształtowania środowiska życia człowieka oraz poznawanie sposobów jego ochrony, umacnianie pozytywnych przekonań i postaw wobec określonych zjawisk i obiektów przyrodniczych. Kolejnym punktem uroczystości było przecięcie wstęgi, którego dokonali: pan Marek Minorczyk, pan Krzysztof Majka, pani dr Barbara Grajdura, pan Marian Gajda, pan  Rafał Głowacz, uczennica Kinga Janusiewicz oraz pani Anna Fido. Następnie w nowo otwartej Zielonej Klasie odbyła się pierwsza ekologiczna lekcja, którą przeprowadziła z uczniami klasy III b pani Ewa Więcek. Celem zajęć było poznanie warstw lasu. Podczas realizacji tematu dzieci odpowiadały na pytania o lesie i zaśpiewały piosenkę.

Druga część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej szkoły i była poświęcona Świętu Drzewa, które jest u nas organizowane od wielu lat. Pani dyrektor Anna Fido przybliżyła początki obchodów tego święta oraz wspomniała o akcjach ekologicznych organizowanych z tej okazji, m.in. sadzenia drzew wokół szkoły oraz w Parku Miejskim. Potem uczniowie klas II a i II b pod opieką wychowawczyń Barbary Stępnik i Renaty Klimek przedstawili inscenizację, w której opowiadali o życiu roślin i zwierząt w lesie. Po przedstawieniu głos zabrali zaproszeni goście, którzy wyrazili słowa uznania za podejmowane działania ekologiczne. Na zakończenie uroczystości pani dyrektor Anna Fido uhonorowała tytułem „Przyjaciel Szkoły” pana nadleśniczego Zbigniewa Matułę za współpracę w zakresie  edukacji na rzecz ochrony zasobów środowiska przyrodniczego, która w widoczny sposób wyróżnia naszą placówkę.

Uroczystość przygotowały i koordynowały panie: Małgorzata Gawlik, Marzanna Pikul, Jadwiga Wróbel, Diana Dyda, Ewa Kmieć przy współpracy pani Marzeny Rzepki, pana Zbigniewa Soi i pana Pawła Pisarskiego.

Opracowanie: M.P.