Żywa lekcja historii

                    Dnia 23 września 2015 roku klasy trzecie wybrały się na pieszą wędrówkę śladami HALIFAXA – samolotu bombowego biorącego udział w akcji pomocy dla Powstania Warszawskiego, zestrzelonego nad Dąbrową Tarnowską w nocy z 4 na 5 sierpnia 1944 roku. Po dotarciu wyznaczonym szlakiem na miejsce katastrofy z wojennych lat trzecioklasiści wysłuchali krótkiej opowieści o tym wydarzeniu i uczcili chwilą ciszy pamięć poległych lotników.

Na trasie marszu wędrownicy napotkali gęste krzewy tarniny obsypane dorodnymi granatowymi owocami – tarkami, których degustacja okazała się nie do końca przyjemna, bo pozostawiła w ustach cierpki smak…

Powrót do szkoły w gorących promieniach słońca był dość męczący, ale – pomimo przemierzania odcinka bardzo ruchliwej ulicy – bezpieczny, gdyż uczniowie wyposażeni byli w kamizelki odblaskowe, co uczyniło ich widocznymi w ruchu drogowym. Wyprawa ta wzbogaciła dzieci o nowe wiadomości i doświadczenia. Opiekę nad małymi piechurami sprawowały trzy mamy uczniów oraz wychowawczynie klas.

                                                                                                                               R. Klimek, B. Stępnik