Klasy czwarte na Komendzie Powiatowej  PSP w Dąbrowie Tarnowskiej

W środę, 16 września, uczniowie klas czwartych pod opieką p. Małgorzaty Gawlik i p. Marzanny Pikul odwiedzili PSP. Wycieczka odbyła się pod czujnym wzrokiem dąbrowskich policjantów, którzy cały czas patrolowali trasę przemarszu dzieci z myślą o zachowaniu bezpieczeństwa. Po dojściu na miejsce Panowie Strażacy zaprezentowali uczniom wyposażenie wozu strażackiego. Każdy mógł przymierzyć hełm, wejść do kabiny. Kto był odważny, mógł spróbować swoich sił na torze przeszkód, jak również  potrzymać wąż strażacki i polać sobie wodą do określonego celu. Dzięki temu można było dowiedzieć się na czym polega praca strażaków, jakim sprzętem się posługują oraz jak należy zachować się w czasie pożaru. Ta wizyta pozwoliła także poznać prawdziwe oblicze zawodu strażaka. W pewnym momencie zajęcia zostały przerwane z powodu alarmu i wyjazdu strażaków do zgłoszonego wypadku drogowego. To autentyczne wydarzenie wywołało spore emocje. Niektórzy sądzili, że to tylko specjalny pokaz w ramach zajęć. Potem strażacy opowiedzieli uczniom o sytuacjach, w których pojawia się ogień i o prawidłowych, pożądanych zachowaniach w takich okolicznościach. Następnie uczniowie mogli zobaczyć pomieszczenia, w których odbierane są zgłoszenia o pożarach lub wypadkach drogowych. Uczestnicy zajęć w praktyce i bezpiecznych warunkach mieli możliwość zapoznania się ze znamionami pożaru - wchodząc do „domu” (zaadaptowanego pomieszczenia) i tam już „namacalnie” zetknąć się z realną sytuacją pojawienia się ognia, a w konsekwencji pożaru. W tym momencie można było praktycznie wykorzystać nabytą wcześniej wiedzę np. telefonicznie wezwać straż pożarną, użyć gaśnicy, ewakuować się w bezpieczny sposób. Na zakończenie wizyty, dzieci podziękowały i podarowały strażakom pamiątkowy dyplom.

Zajęcia były związane z projektem "Bezpieczny dom", skierowanym w szczególności do dzieci i młodzieży szkolnej i mającym służyć edukacji w zakresie bezpiecznego zachowania się w sytuacjach mających znamiona pożaru.

W przyszłym roku szkolnym kolejny raz odwiedzimy naszych dąbrowskich strażaków.

Małgorzata Gawlik