Drogie Uczennice, Drodzy Uczniowie,

Rzecznik Waszych Praw, pan Marek Michalak pragnie, aby Wam przypomnieć, że jako dzieci-uczniowie macie swoje prawa. W szczególności zaznaczył, iż chodzi tutaj o prawo do tego by:

·        Pytać

·        Wypowiadać się

·        Mieć wątpliwości

·        Wyrażać własne zdanie

Wszystko to, można wykorzystać do osiągania lepszych wyników w nauce, bo „kto pyta nie błądzi ”.Im częściej wypowiadacie się na tematy zgodne z lekcją, tym więcej myślicie, a tym samym stajecie się dojrzalsi i mądrzejsi.

Nie zapominajcie jednak, że inni – zarówno młodsi, jak i starsi – też takie prawa posiadają. Należy ich przestrzegać, aby w każdej sytuacji drugiemu człowiekowi okazywać szacunek.

Poza tym, możecie rozwijać swoje zainteresowania,  dlatego korzystajcie ze wszystkich możliwości jakie oferuje szkoła. Samorząd, kółko teatralne czy szkolna drużyna sportowa, to miejsca, w których możecie realizować pasje i marzenia. Bądźcie otwarci na przyjaźnie. Te ze szkolnych ław, potrafią trwać latami. W grupach szukajcie liderów, takich którzy będą odważni nie siłą, ale mądrością. Szanujcie się i pomagajcie nawzajem, chrońcie tych najsłabszych. Stanowczo mówicie „NIE!” przemocy i wszelkim używkom.

Nie zapominajcie, że nie jesteście sami z Waszymi problemami, nie tylko tymi szkolnymi. Linia Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (800 12 12 12) jest dla Was otwarta.

W szkole nie tylko zdobywacie wiedzę, ale przede wszystkim rozwijacie osobowość i talenty.