ROLA RODZICA W PRZYGOTOWANIU DZIECKA DO SPRAWDZIANU

Bardzo ważną rolę w przygotowaniu ucznia do sprawdzianu odgrywa szkoła. W naszej szkole systematycznie podejmowane są różne działania mające służyć osiąganiu przez uczniów jak najlepszych wyników w nauce i zachowaniu, w tym także wyników na sprawdzianie kończącym szkołę. Uczniowie mają możliwość doskonalenia swoich umiejętności między innymi dzięki:

Niestety wielu uczniów mimo takich możliwości nie korzysta z szerokiej oferty zajęć, zwłaszcza niesystematycznie uczęszczają na zajęcia uczniowie mający problemy
 w nauce. Często też wielu uczniów nie traktuje poważnie zajęć służących usystematyzowaniu wiedzy i umiejętności.

Równie istotną, a może nawet ważniejszą rolę w procesie uczenia się Dziecka odgrywają Jego Rodzice. Bardzo ważne jest to, aby Dziecko nauczyć systematyczności, obowiązkowości i dokładności w nauce i wykonywaniu zadań. Dzieci w różnym wieku dojrzewają do poczucia odpowiedzialności za własne działania i naukę. Dlatego niezastąpieni są w Jego życiu Rodzice i Opiekunowie, którzy powinni pełnić kontrolę nad poczynaniami szkolnymi Dziecka, oferować w miarę swoich możliwości pomoc (co nie oznacza wyręczania w wypełnianiu obowiązków), sprawdzać jakość wykonywanych zadań, jakość opanowania wiedzy nabytej w czasie lekcji w szkole, skłonić do powtarzania wiadomości i umiejętności.

To, że Dziecko informuje o wykonaniu zadania domowego, nie oznacza, że zadanie jest zawsze wykonane prawidłowo, estetycznie i dokładnie.

Dlatego proponuję aby rodzice:

Sprawdzian dziecka to także sprawdzian dla rodziców, dlatego w tym okresie rodzice powinni charakteryzować się takimi postawami jak:

Bez powtarzania i ćwiczeń wiedza i umiejętności się ulatniają... Dlatego też istotne jest to, aby w domu Dziecko ćwiczyło, ćwiczyło, ćwiczyło... Do nabycia jest obecnie wiele zestawów ćwiczeń utrwalających wiedzę i umiejętności, którymi trzeba wykazać się na sprawdzianie. W Internecie również można znaleźć gotowe testy z ubiegłych lat oraz klucze odpowiedzi.

Justyna Wolińska