Świetliki bezpieczne w sieci

Nauczyciele świetlicy szkolnej zorganizowali spotkanie z pedagogiem szkolnym Marzeną Rzepka na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Pani pedagog rozmawiała z uczniami, gdzie czują się bezpiecznie: w domu, w szkole, na palu zabaw, na ulicy, przed komputerem, w parku itp. Uczniowie odpowiadali bardzo różnie. Twierdzili, że na przykład przechodząc przez ulice, bezpieczniej się czują, kiedy jest przy nich starsza osoba. Dzieci znają zasady bezpiecznego korzystania z komputera. Pani prowadząca przypomniała dokładnie, na czym polega bezpieczne korzystanie z Internetu. Pani pedagog opowiedziała świetlikom, że dzieci do 10 roku życia mogą używać komputera tylko do pół godzinny dziennie. Dzieci, (co jest zatrważające) opowiadały, że czasami spędzają przed monitorem 2-3, czasami 4 godziny dziennie. Omówione zostały postawy dzieci wobec używania Internetu. Omówiliśmy komunikatory, z jakich korzystają dzieci (najczęściej skąpe). Pani pedagog przypomniała, ze załogować się na facebooku można dopiero jak skończy się 13 lat. Na koniec spotkania pani pedagog zaprezentowała uczniom pięć animowanych filmików dotyczących bezpiecznego poruszania się po sieci. Każdy z filmów został omówiony. Filmy dotyczyły cyberprzemocy, wirusów, łańcuszków, spamu i uzależniania. Każdy z nich kończył się pouczającym morałem. Spotkanie to zostało zaplanowane w ramach realizacji zadań z programu "Baw sie i ucz. Świetlica przyjazna uczniom".

Marzena Rzepka, Małgorzata Gawlik