II spotkanie z poezją – „Kolorowe wiersze”

Wychodząc naprzeciw potrzebom wychowanków oraz w celu upowszechnienie głośnego czytania dzieciom, w świetlicy zostało zorganizowane  II  spotkanie z poezją, pod hasłem: „Kolorowe wiersze”.

W przygotowaniu spotkania pomagali uczniowie z klasy  V a oraz SKB „ Stopka” ,  realizując w ten sposób program „Poczytaj mi przyjacielu”.

Zajęcia zaczęliśmy  od poinformowania dzieci, że  posłuchają wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima,  w których ukryły się różne kolory. Wielobarwny wiersz wylosowany został  za pomocą zaklęcia  „Czary mary , czary mary, niech się spełnią me zamiary. Jeden obrót, ruch rękami, klaśnij w dłonie, wybieramy”.  Po kilkakrotnym powtórzeniu zaklęcia wybrane dziecko losowało zabawki  z  walizeczki i  w zależności od tego, jakiego koloru była zabawka, taki wiersz umieszony na listku  był odczytywany. Oto kilka przykładów: kolor czarny –„ Murzynek Bambo” - Juliana Tuwima , kolor zielony – „Żaba” - Jana Brzechwy.

Następnie listek był  przypinany  na przygotowanej tablicy. Po odczytaniu wszystkich wierszy i powieszeniu wszystkich listków powstał barwny dywan.

Wiersze czytane były również przez same Świetliki, te które przełamały się przed wystąpieniami  publicznymi. Zajęcia pokazały, że wiersze można recytować, pisać, czytać ale także bawić się nimi.

Miłym gościem spotkania była wicedyrektor  p. Małgorzata Wódka oraz absolwentki: Aleksandra Sołtys i Justyna Kłos – Kufel.

Dla uczestników spotkania  przygotowano herbatkę i słodki poczęstunek.

Małgorzata Gawlik