Międzypowiatowy  Konkurs Plastyczny „Grupa Kolędnicza”

Samorządowe Centrum Edukacji w Tarnowie zaprosiło wychowanków świetlic szkolnych do udziału w Międzypowiatowym Konkursie Plastycznym „Grupa Kolędnicza”.

Celem konkursu jest prezentacja i popularyzacja dziecięcej i młodzieżowej aktywności w czasie wolnym oraz przybliżenie dzieciom tradycji grup kolędniczych.

Grupa kolędnicza chodząca po domach w okresie Bożego Narodzenia, nosiła maszkary, którymi dla żartu straszono widzów. Najbardziej popularną był turoń osadzony na kiju, z ruchomą, kłapiącą paszczą; ten rodzaj kolędowania nosił nazwę chodzenia z Turoniem. Popularne również były pochody z gwiazdą, wykonaną z kolorowego papieru, podświetloną od środka, przymocowaną ruchomo do drzewca. Życzenia natomiast składano wierszem albo kolędą, płatano przy tym figle, recytowano zabawne rymowanki, całemu widowisku towarzyszyła atmosfera ogólnej wesołości. W zamian za życzenia, przyjmowane jako pomyślna wróżba urodzaju i powodzenia, gospodarze obdarowywali przebierańców świątecznymi smakołykami lub wykupywali się drobnymi datkami. Obchód kolędniczy był wyczekiwanym wydarzeniem, pominięcie domu uważane było za zły znak. (Źródło SCE)

Na etap międzypowiatowym zostały wysłane prace: Gabrieli Miś ( klasa II B), Kingi Kupiec (klasa V A), Agaty Forgiel (klasa III A), Izabeli Sojki (klasa III B).

Kalendarz konkursu:

• Zgłoszenie szkoły do udziału w konkursie - do 20.12.2012 r.

• Etap szkolny - do 22.12.2012 r.

• Nadesłanie prac konkursowych do etapu Międzypowiatowego - do 3.01.2013 r.

• Ocena prac przez komisję konkursową - 5.01.2013 r.

Z niecierpliwością czekamy na wyniki.