ROK SZKOLNY 2007 / 2008

Pożegnanie szóstoklasistów

Dnia 19 czerwca 2008 roku o godzinie 16.00 w niedawno wybudowanej sali gimnastycznej Publicznej Szkoły nr 2 imienia Mikołaja Kopernika  odbyło się uroczyste pożegnanie kolejnego rocznika  trzynastoletnich absolwentów. W odświętnych strojach z uśmiechami radości na twarzach stanęło wobec widowni 64 uczniów klas „a”, „b” i „c”. Zwyczajowo rozpoczęto od oficjalnego rozdania nagród wyróżnionym uczniom z każdej klasy. Nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców przyznawane były za wzorową postawę uczniowską, bardzo dobre i celujące wyniki w nauce, pracę na rzecz szkoły, i osiągnięcia sportowe w ostatnim roku szkolnym. Swoje nagrody przyznały również opiekunki Samorządu Uczniowskiego: pani Halina Micek i pani Anna Fido uczniom wyróżniającym się w pracy na rzecz szkoły. Rozdanie nagród poprzedziło krótkie przemówienie dyrektora szkoły Zbigniewa Soi, który zaznaczył, że prawdziwą wartością dla ucznia są starania, ciągła, systematyczna praca i  jej miarodajne wyniki a nie zewnętrzny blichtr i chwilowe mobilizacje. Każdy powinien pracować dla siebie i dla swojego zysku naukowego i duchowego i w ten sposób zawsze przynosić zaszczyt swojej szkole i nauczycielom. Po uroczystej zmianie Pocztu Sztandarowego i ślubowaniu absolwentów naszej szkoły rozpoczęła się bogata część artystyczna obfitująca w wiele niespodzianek i atrakcji. Rodzice, nauczyciele i uczniowie klas piątych mogli zobaczyć 16 par szóstoklasistów tańczących poloneza według choreografii ułożonej przez panią Małgorzatę Panek-Sojkę oraz program artystyczny przygotowany przez panią Małgorzatę Wódkę  i zrealizowany przy pomocy pozostałych wychowawców klas szóstych: pana Sławomira Batora i pani Haliny Micek. Na uwagę zasłużyły piosenki autorskie pani Moniki Guzik-Skirzyńskiej, która była odpowiedzialna za opracowanie muzyczne całej uroczystości. Oryginalność prezentowanych utworów i temperament uczniów sprawiły, że całość nabrała cech niepowtarzalności i doskonale oddawała specyfikę klas żegnających w tym roku szkołę podstawową. Warto też dodać, że uczniowie z klasy „c” pod okiem pana Sławomira Batora sami przygotowali scenkę kabaretową, która powodowała salwy śmiechu na sali, co potęgowało atmosferę pogodnego humoru, ale nie przeszkodziło w utrzymaniu powagi podczas bardziej poważnych części tej uroczystości. Burmistrz miasta, pan Marek Minorczyk,  gratulował uczniom wielu sukcesów i życzył im wytrwałości w kolejnych stopniach kształcenia a przewodnicząca Rady Rodziców pani Barbara Żelazowska ze wzruszeniem przypomniała im ich pierwsze kroki w szkole podstawowej przed kilku laty. Nauczyciele nie bez łezki w oku pożegnali się potem ze swoimi wychowankami w klasach i z pewnością będą śledzić ich sukcesy w gimnazjum już od przyszłego roku szkolnego.

Życzymy tegorocznym absolwentom tylko sukcesów i mamy nadzieję, że zawsze będziemy mogli z dumą powiedzieć, że to nasi byli uczniowie!

GALERIA FOTOGRAFII

Rok szkolny w świetlicy zakończony

W dniu 17 czerwca 2008 roku dzieci uczęszczający do świetlicy szkolnej uroczyście pożegnały rok jaki spędziły na świetlicy szkolnej.  Wychowankowie przedstawili występ artystyczny pt.  „Krasnoludki dbają o zdrowie”.  Pokazały w nim, jak należy dbać o zdrowie i higienę na co dzień. Przedstawienie przeplatane było piosenkami o tematyce zdrowotnej przygotowane pod kierunkiem p. Jadwigi Miś i p. Małgorzaty Gawlik. Następnie p. dyrektor Zbigniew Soja podziękował paniom za wielkie zaangażowanie w prace na rzecz szkoły i reprezentowanie jej w środowisku lokalnym o czym świadczą wysokie osiągnięcia.  Podkreślił także wagę zdrowego stylu życia, jaki powinien przyświecać młodemu pokoleniu w szybko rozwijającym się zglobalizowanym świecie po czym wręczył nagrody, dyplomy dla najbardziej aktywnych i wyróżniających się świetlików.                                                               Aleksandra Wąsik -  klasa II b, Anna Chojnowska -  klasa II b, Aleksandra Kuta -  klasa III a, Aleksandra Szczebak – klasa II b, Laura Orwat - klasa III a, Justyna Miś -  klasa III a, Wiktoria Zaborek – klasa II a, Joanna Węgiel – klasa II b, Aleksandra Marek – klasa I b, Maria Miś – klasa I b, Aleksandra Czupryna – klasa I b, Wojciech Kolarczyk -  klasa II a, Bartosz Czupryna – klasa II b, Patrycja Chwałek – klasa II b, Natalia Pietras – klasa I b, Karolina Morawiec – klasa I b, Katarzyna Korzec – klasa I b, Natalia Trędota – klasa I b, Gabriela Świątek – klasa III a, Sylwester Szkotak – klasa II b, Katarzyna Półchłopek – klasa I b, Małgorzata Kupiec – klasa I b, Dominika Miodowska – klasa III b                                                                                                                       Świetlica „Kubusia Puchatka” cieszy się bardzo dobrą opinią wśród dzieci i  rodziców ze względu na kameralną, miłą atmosferę oraz profesjonalizm dyrekcji i nauczycieli w niej pracujących.                              Gratulujemy!!!

GALERIA FOTOGRAFII

 

Apel  czytelniczy:    Stulecie powieści „Ania z Zielonego Wzgórza”

        Autorka książki Lucy Maud Montgomery rozpoczęła pracę nad powieścią wiosną 1904 roku. Książkę nie od razu udało się wydać. Lucy oferowała ją kolejno pięciu wydawcom, niestety, żaden z nich nie był zainteresowany. Czytelnicy mogliby nigdy nie poznać rudowłosej Ani, gdyż zrezygnowana panna Montgomery schowała rękopis do starego pudła na kapelusze i zapomniała o nim. Dopiero po jakimś czasie, przy okazji wielkich porządków, znalazła zapomnianą powieść i postanowiła wprowadzić do niej kilka poprawek. Kiedy po wielu kłopotach powieść ukazała się na rynku, od razu stała się bestsellerem. I tak oto już 100 lat wzruszamy się losem naszej bohaterki.

         Pierwsza i najsłynniejsza cześć serii - Ania z Zielonego Wzgórza ukazała się dokładnie 20 czerwca 1908 roku w Kanadzie. Z tej okazji, w tym roku od lutego do czerwca organizuje się wiele imprez, związanych z urodzinami Ani. 19 czerwca w Krakowie odbędą się  centralne uroczystości, które swym zasięgiem obejmą  całą Polskę.        

        11 czerwca uczniowie klasy VI b pod opieką pani Marzanny Pikul, zaprezentowali inscenizację z okazji stulecia wydania książki „Ania z Zielonego Wzgórza” z udziałem najważniejszych postaci występujących w powieści. Oprawą uroczystości były: barwna scenografia, kostiumy oraz muzyka. Na zakończenie, losowo wybrani uczniowie mogli symbolicznie wznieść toast z soku marchewkowego, aby Ania dalej towarzyszyła nam przez kolejne sto lat.

GALERIA FOTOGRAFII

II Gminny Konkurs Recytatorski Literatury Dziecięcej

W dniu 4 czerwca  odbył się konkurs recytatorski organizowany przez  Dom Kultury  w Dąbrowie Tarnowskiej, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły.  Wychowawcy świetlicy też włączyli się w przygotowanie uczniów do tego konkursu. Anna Chojnowska        z klasy II B  reprezentująca świetlicę szkolną im. Kubusia Puchatka wywalczyła II miejsce recytując wiersze: „ Zosia Samosia” Juliana Tuwima oraz „Prima aprilis” Haliny Ostaszewskiej.

Gratulujemy!!!!   

„Śpiewać każdy może”
30 maja 2008 roku odbył się konkurs Karaoke pod hasłem „Śpiewać każdy może” zorganizowany przez nauczycieli świetlicy szkolnej. Ostatnio karaoke staje się coraz popularniejszym sposobem spędzania wolnego czasu, a jest to „Forma rozrywki pochodząca z Japonii, polegająca na śpiewaniu  znanych przebojów na tle odtwarzanego z nagrania akompaniamentu instrumentalnego bez warstwy wokalnej. Śpiewającemu może pomagać wyświetlanie tekstu na dowolnym medium”. W konkursie wystąpiło dziewięcioro  uczestników, którzy wykonali  piosenki z repertuaru Majki Jeżowskiej, Natalii Kukulskiej oraz zespołu Czerwone Gitary, śpiewając  do oryginalnych podkładów muzycznych. Wszyscy wykonawcy przed konkursem wylosowali utwory z listy przygotowanej przez organizatorów i te właśnie piosenki wykonywali w trakcie konkursu. Sporo pracy włożyli sami uczestnicy ćwicząc, zarówno sam śpiew, jak i choreografię. Konkurs  został poprowadzony przez  panią Jadwigę Miś. Pierwsza wystąpiła uczennica klasy III b Monika Baran,  która wykonała piosenkę „Mój pluszowy miś”. Pokonała ona początkową tremę i przepięknie rozpoczęła prezentację piosenek. Perfekcyjne opanowanie tekstu jak i przeuroczy występ zaowocowały niesamowitymi owacjami i pierwszym miejscem. Na drugim miejscu zaprezentował się uczeń klasy II a Przemysław Stasik wykonując utwór „Co powie tata”. Kolejną uczestniczką była Justyna Miś uczennica klasy IIIa, która w piosence „Lato, lato” poruszyła całą widownię. Piosenkę „Puszek Okruszek” zaśpiewała najmłodsza uczestniczka konkursu Wiktoria Śpiewak. „Mała Smutna królewna” została wylosowana przez Aleksandrę Starzec z klasy III b. Sylwester Szkotak z klasy II b wystąpił w duecie z Anną Chojnowską ( osoba wspomagająca uczestników) w piosence „A ja wole moja mamę” Jako siódmy zaśpiewał Bartosz Czupryna  z klasy II b. Bartosz podczas występu włożył wiele energii śpiewając utwór Majki Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są”. Mimo przejściowych kłopotów dał  niezapomniany występ, jurorzy nie poznali się na tym wykonaniu. Joanna Węgiel z klasy II b zaprezentowała piosenkę „Tak bardzo się starałem”. Na zakończenie konkursu wystąpiła Laura Orwat  w piosence „Na raz , na dwa”  Nad stroną techniczną konkursu Karaoke czuwała p. Małgorzata Gawlik,  która sprytnie operowała podkładami muzycznymi. Podczas gdy jury w składzie s. Ewa Chrzanowska, Marzanna Pikul, Anna Topór  skrupulatnie zliczało głosy, publiczność jak i uczestnicy śpiewali znane i mniej znane piosenki. Komisja postanowiła przyznać: I miejsce – Monika Baran klasa III B, II miejsce – Wiktoria Śpiewak klasa I C, III miejsce – Joanna Węgiel  klasa II b, IV miejsce – Laura Orwat klasa III a Nagrody ufundowane przez organizatorów konkurs wręczyła zwycięzcom wicedyrektor  p. Lucyna Wróbel.  Impreza ta wzbudziła spore zainteresowanie wśród uczniów ale również wśród nauczycieli, którzy również zaprezentowali  swoje wokalne umiejętności. Należy podkreślić wspaniałą organizację Konkursu, który okazał się wielkim sukcesem i niezapomnianym przeżyciem, zarówno dla uczestników, jurorów a przede wszystkim widzów. Nie możemy się już doczekać przyszłorocznego Konkursu!

GALERIA FOTOGRAFII

http://www.akt.gliwice.pl/images/nutki.gifhttp://www.akt.gliwice.pl/images/nutki.gifhttp://www.akt.gliwice.pl/images/nutki.gifhttp://www.akt.gliwice.pl/images/nutki.gifhttp://www.akt.gliwice.pl/images/nutki.gifhttp://www.akt.gliwice.pl/images/nutki.gif
9 MAJA W NASZEJ SZKOLE

         Z okazji Dnia Unii Europejskiej 9 maja 2008 r. odbyła się jak co roku prezentacja Szkolnego Klubu Europejskiego ”Euroczat”, który nieustannie działa od kilku lat i ciągle przybliża społeczności szkolnej idee europejskie. W święcie wzięli  udział uczniowie klas I b i IV b pod opieką Małgorzaty Gawlik, Renaty Klimek i Marzanny Pikul.

         Impreza była urozmaicona pokazem multimedialnym, obrazującym początki powstania wspólnoty oraz najbardziej charakterystyczne cechy poszczególnych państw unijnych. Uczniowie mogli także przypomnieć sobie symbole Unii Europejskiej i symbole narodowe naszej Ojczyzny. Cała prezentacja była jednocześnie wielką lekcją patriotyzmu, uświadamiającą, że będąc w strukturach Unii Europejskiej, powinniśmy pamiętać o swojej historii, tradycji  i kulturze. Pokaz miał również oprawę muzyczną, na którą składały się piosenki śpiewane przez członków klubu. Podniosłym momentem uroczystości było odśpiewanie Hymnu Unii Europejskiej.

         Na prezentację przybyli zaproszeni goście oraz rodzice uczniów biorących udział w występie. Podziękowanie dla wszystkich uczestników spotkania złożył Dyrektor Szkoły Zbigniew Soja.

GALERIA FOTOGRAFII

 ELIMINACJE DO POWIATOWEGO TURNIEJU BRD KLAS I - III

        W dniu 25 kwietnia 2008 roku w naszej szkole przeprowadzono eliminacje szkolne Powiatowego Turnieju BRD dla klas I – III „Wzorowo i bezpiecznie”. Do rywalizacji przystąpiło 20 uczniów wytypowanych przez poszczególnych wychowawców, którzy zmierzyli się z 25 pytaniami testowymi z zakresu ruchu drogowego i pierwszej pomocy. W czasie inauguracji obecna była wicedyrektorka szkoły Lucyna Wróbel. Organizatorzy w osobach p. M. Gawlik, p. R. Klimek, p. B. Stępnik dokonały oceny testów. Trzech uczniów uzyskało maksymalna ilość punktów i zakwalifikowali się do dalszego etapu turnieju. Będą oni reprezentować naszą szkołę na szczeblu gminnym, który odbędzie się 8 maja w Smęgorzowie.

Skład zwycięskiej drużyny:  Łukasz Nowak – klasa  III a, Tomasz Skrzek - klasa III a, Wojciech Kolarczyk klasa – II a 

GALERIA FOTOGRAFII

 

„Podsumowanie działań ekologicznych w szkole”

       We wtorek 22 kwietnia 2008 roku o godz. 9.50 w naszej szkole odbyła się akademia ekologiczna z okazji Dnia Ziemi. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Ziemi  jest: „Klimat w potrzebie”. Celem uroczystości było podsumowanie działań ekologicznych przeprowadzonych w ciągu roku szkolnego 2007/2008 prowadzonych tym razem pod hasłem: „Zostań Przyjacielem Ziemi”. Główny patronat nad działaniami i sponsoring objął burmistrz gminy Dąbrowa Tarnowska pan Stanisław Początek. Na uroczystość zostali zaproszeni: burmistrz Gminy Dąbrowa Tarnowska Stanisław Początek, dyrektor ZOSiP p. Marian Gajda, p. Małgorzata Bąba, p.Paweł Sarnecki, p. Krzysztof Orwat, p. Marcin Kądzielowa, przedstawiciel Sanepidu p. Anna Klimowska, pracownik Nadleśnictwa p. Krzysztof Majka, starosta p. Wiesław Krajewski, p. Zofia Lewica, a także rodzice. Dyrektor szkoły p. Zbigniew Soja gorąco powitał przybyłych gości, którzy zostali uhonorowani znaczkiem: „PRZYJACIEL ZIEMI”.  Akademia rozpoczęła się piosenką ekologiczną ułożoną przez p. Monikę Skirzyńską  w wykonaniu chóru szkolnego. Uczniowie naszej szkoły chcą być przyjaciółmi Ziemi i dlatego działają w kółkach ekologicznych: „Z ekologią na ty” pod kierunkiem pani dyrektor Lucyny Wróbel, „Ekoludki”, którego opiekunem jest pani Renata Klimek, „Ekosowaprowadzone przez p. Małgorzatę Gawlik, panią Jadwigę Miś, a także w klasach IV – VI prowadzone są kółka ekologiczne przez panią Jadwigę Wróbel i panią Annę Fido, która zaprezentowała podjęte akcje ekologiczne w naszej szkole. Poinformowała, że uczniowie dąbrowskiej dwójki podejmowali różnorodne działania ekologiczne , aby kształtować postawy zmierzające do ochrony przyrody na Ziemi. Powiedziała, że w ramach kółek ekologicznych działających przy szkole i nie tylko: - brali udział w akcji Sprzątanie Świata, - w dniu święta Drzewa przy nawiązaniu współpracy z Nadleśnictwem Dąbrowa Tarnowska i dzięki życzliwości pana Krzysztofa Majki posadzili kolejne drzewka na terenie szkoły. Mają już posadzonego przez nich dęba „Dobrosława”, a w tym roku posadzili świerk „Drzewko Pokoju”. Społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej serdecznie dziękuje Nadleśnictwu w Dąbrowie Tarnowskiej za wspaniałą współpracę oraz ofiarowane drzewa i krzewy. - zorganizowali dla klas IV wyjazd do Wierzchosławic na ścieżkę ekologiczną, po której oprowadził ich pan Krzysztof Majka, - kółka ekologiczne klas I – III zorganizowały  konkurs ekologiczny „Mały ekolog”, - kółko ekologiczne działające przy świetlicy zorganizowało konkurs z wiedzy  ekologicznej, - natomiast uczniowie klas IV napisali do władz samorządowych naszej gminy pisma  z apelem ekologicznym, które zostały złożone na dziennik podawczy w sekretariacie Urzędu Gminy Dąbrowa Tarnowska, - brali udział w konkursie ekologicznym zorganizowanym przez Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, zajmując wysokie lokaty, - współpracują z Towarzystwem Ekologiczno-Kulturalnym Gaja, któremu składają sprawozdania z podjętych działań, - biorą udział w projekcie ogólnopolskim „Trzymaj formę” a także w konkursie „Warzywa i owoce są na 5”, współpracując z dąbrowskim Sanepidem, - uczniowie klas VI uczęszczający na kółko ekologiczne mają możliwość poznania sposobu oczyszczania ścieków w czasie wycieczki do dąbrowskiej oczyszczalni ścieków, - już kolejny rok zbierają zużyte baterie biorąc udział w akcji REBA. W tym miejscu p. Anna Fido zaznaczyła, że dzięki ofiarności pana burmistrza został ogłoszony szkolny konkurs klas zachęcający do zbiórki baterii, który rozstrzygnie się końcem maja. Klasa, która zbierze najwięcej kilogramów zużytych baterii będzie miała dofinansowaną w zależności od kosztów, wycieczkę ekologiczną do gospodarstwa agroturystycznego, na którą pojedzie początkiem czerwca.2008. Również został zorganizowany konkurs ekologiczny na plakat zachęcający do zbiórki zużytych baterii dla klas I –III i klas IV – VI  „Co w Breńce piszczy” Jurry, w składzie pani Monika Skirzyńska i pan Sławomir Bator, brało przede wszystkim pod uwagę zgodność z tematem, estetykę, samodzielność i pomysłowość. Nagrody zostały wręczone przez dyrektora ZOSiP-u, pana Mariana Gajdę. I miejsce zajął Jan Sojka z klasy 3a,    II miejsce Eryk Fido z klasy 3 a, natomiast, III miejsce równorzędnie Sebastian Trela 1 b i Michał Zaborek z kl. 1 b. Wyróżnienie przyznano Małgorzacie Kupiec z klasy 1 b, Dominice Cur z klasy 1 b. Dyplomy otrzymały także: Aleksandra Kuta z 3 a i Aleksandra Marek z klasy 1 b Jury zdecydowało wyróżnić poprzez odczytanie nazwisk uczniów, którzy wykonali bardzo ładne prace, ale niestety niezgodne z tematem, takich jak: Paulinę Dziedzic  z klasy 1 a, Gabrielę Marzec z kl. 1 b, Krystiana Radło z klasy 1 a i Natalię Anuszewską z kl 1 a. Nagrodę książkową przyznano także Pawłowi Zielińskiemu           z klasy V b, Agnieszce Kijak z klasy 3 b, która w bardzo ciekawy sposób przedstawiła pracę „Co w Breńce piszczy”. Również w czasie zajęć świetlicowych został przeprowadzony konkurs ekologiczny pod kierunkiem p. Jadwigi Miś i p. Małgorzaty Gawlik: I miejsce zajął Mateusz Sztuklik, II miejsce Jan Sojka, a III miejsce Justyna Miś, wszyscy uczniowie z klasy III a. Natomiast w kategorii klas pierwszych: I miejsce zajęła Aleksandra Marek, II miejsce Aleksandra Czupryna, III miejsce Gabriela Wężowicz, wszyscy uczniowie z klasy I b.  Członkowie kół ekologicznych przygotowali także wystawkę „Ginące zwierzęta” oraz „Ekoznaki”. Ekologia to także żyć zdrowo, dlatego uczniowie poszczególnych klas przy współpracy rodziców przygotowali stoliki ekologiczno-zdrowotne, na dowód tego, że nie wystarczy jeść, ale trzeba się odżywiać  wszyscy zebrani goście, uczniowie i rodzice zostali zaproszeni  do degustacji potraw ekologicznych. Prowadząca przypomniała, że to  nasza szkoła, pod kierunkiem p. Anny Fido, p.Marzanny  Pikul i p. Małgorzaty Wódka,  była pomysłodawcą międzygminnego ekologicznego   konkursu EkoGala2003 finansowanego przez Wojewódzki Urząd Ochrony Środowiska  w Krakowie. Jednakże ze względu na warunki lokalowe nie kontynuowali tego działania, ale od tego roku mają już salę gimnastyczną, toteż  w następnym roku szkolnym mają  zamiar podjąć dalszą edycję EkoGali oczywiście przy współpracy władz samorządowych, jeśli będzie taka ich wola. Następnie została przedstawiona część artystyczna w formie Ekoekspresu. Uczniowie naszej szkoły na dowód tego, że zdają  sobie sprawę z tego, że mają dużą rolę do odegrania w swoim środowisku i mają o nie dbać nauczyli się piosenki pt. „Dzieci      i  śmieci”, na melodię „Jagódki”, którą wszyscy  zaśpiewali  Na koniec uroczystości głos zabrał dyrektor szkoły pan Zbigniew Soja, dyrektor ZOSiP pan Marian Gajda oraz przedstawiciel Sanepidu pani Anna Klimowska.

 Organizatorzy wraz z Dyrekcją dziękują panu burmistrzowi Stanisławowi Początkowi za wspaniałą współpracę, pomoc finansową i chęć wspierania działalności ekologicznej.

 GALERIA FOTOGRAFII

 

KONKURS WIEDZY  - EKOLOGIA KL. I - III

W ramach działalności  świetlicowego koła ekologicznego „Ekosowa” w dniu 21 kwietnia przeprowadziliśmy konkurs wiedzy o ekologii. W konkursie tym wzięło udział 34 wychowanków świetlicy z klas I – III. Dzieci pisały test ekologiczno - przyrodniczy,  który oceniono w dwóch kategoriach wiekowych. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą ekologiczną. Zwycięzcy konkursu: Klasy I: I miejsce – Aleksandra Marek, II miejsce – Aleksandra Czupryna, III miejsce – Gabriela Wężowicz; Klasy II – III: I miejsce – Mateusz Szkutnik, II miejsce – Jan Sojka, III miejsce – Justyna Miś

 Nagrody i dyplomy zostały ufundowane przez Burmistrza Gminy Dąbrowa Tarnowska i wręczone podczas Święta Ziemi przez Dyrektora ZOSiP-u  Mriana Gajdę.                              Dziękujemy  

GALERIA FOTOGRAFII

By zobaczyć "malowaną wieś" do Zalipia jedź...

 

 

 

 

 

Dnia 18 kwietnia 2008 r. uczniowie klas:1 A i 1 B wraz z  wychowawcami i rodzicami odbyli wycieczkę do malowanej  wsi – Zalipia. Celem tej wyprawy było zapoznanie się z kulturą regionu oraz uczestniczenie w regionalnych warsztatach artystycznych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Na samym początku panie pracujące w Domu Malarek w Zalipiu oprowadziły nas po wnętrzach budynku, opowiadając równocześnie o zdobieniach kwiatowych tam wykonanych oraz o osobach, które w sposób szczególny rozsławiły Zalipie w świecie. Jedną z takich osób jest nieżyjąca już Felicja Curyłowa, która zapoczątkowała malowanie kwiatów w zagrodach wiejskich. Ona też nawiązała współpracę z fabryką ceramiki  w Inowrocławiu, malując na potrzeby tej instytucji kafelki , naczynia i przedmioty codziennego użytku. Sama również wykonała zdobienia kwiatowe, które zostały umieszczone na jej grobowcu. Dzisiaj w jej domu znajduje się muzeum. Następnym punktem naszej wycieczki było uczestnictwo w zajęciach warsztatowych , podczas których malowaliśmy „packi”, czyli pierwsze zdobienia kwiatowe stosowane w Zalipiu. Następnie samodzielnie wykonywaliśmy z kijków brzozowych pędzle, które służyły nam do malowania naturalnymi farbami  z wapna, gliny i sadzy. Potem próbowaliśmy malować pędzlami z końskiego i krowiego włosia o ciekawym  i charakterystycznym zapachu. Najciekawszym momentem warsztatów było malowanie współczesnymi  kolorowymi farbami drewnianych narzędzi kuchennych , które zabraliśmy ze sobą do domu na pamiątkę. Po warsztatach  udaliśmy się do Muzeum Felicji Curyłowej. Zwiedziliśmy  wnętrze domu, które zdobione jest  ornamentami  wykonanymi  przez  F.  Curyłową, a  ponadto wycinankami  i  malowankami na papierze. Mieszkanie wyposażone  jest  w  oryginalne  meble  oraz  narzędzia  rolnicze, sprzęty, naczynia,  elementy  stroju  ludowego,  oleodruki  i pamiątki  po  zmarłej  artystce.
        Jako, że pogoda nam bardzo sprzyjała, dalej  udaliśmy się do Gospodarstwa Agroturystycznego „W gościnie u Babci”, gdzie mieliśmy możliwość obejrzenia stuletniej kuźni - jej wyposażenia i  zapoznania się z  historia kowalstwa, ciekawie opowiadaną przez przewodnika.
Podczas jazdy autokarem przez wieś oglądaliśmy najstarsze malowane zagrody   w Zalipiu.  Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do domu i opowiedzieliśmy naszym bliskim  o wspaniałej wycieczce, która dostarczyła nam dużo nowych informacji  o malowanej wsi – Zalipiu.                                                                                                                                                 

GALERIA FOTOGRAFII

 

Sprawozdanie z realizacji projektu

„Akademia Misia Ratownika”

autorstwa

            Stowarzyszenia „Laboratorium Troski” w  Krakowie

        W roku szkolnym 2007/2008 społeczność szkolna klas 1 - 3 podjęła realizację projektu prewencyjnego „Akademia Misia Ratownika” autorstwa Stowarzyszenia „Laboratorium Troski” w  Krakowie. Powstał on przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Misie Ratują Dzieci”, został też włączony do akcji MSWiA  „Razem bezpiecznie”. Skierowany jest do młodszych uczniów szkół podstawowych. Jego celem jest zmniejszanie liczby wypadków z  udziałem najmłodszych oraz szeroko rozumiana ochrona zdrowia. W naszej szkole realizację projektu „Akademia Misia Ratownika” rozpoczęliśmy od obejrzenia spektaklu pt.: „Bajka Misia Ratownika”, w   wykonaniu krakowskich aktorów. Następnie zorganizowany został uroczysty apel, w czasie którego każda klasa biorąca udział w  projekcie otrzymała plakat, komplety kredek, światełka odblaskowe oraz teczki na listy od Misia. Klasy biorące udział w projekcie regularnie otrzymywały listy od Misia Ratownika.  1, 2, 3 i 4 list - bezpieczeństwo ruchu drogowego                4 listy - lekcje poświęcone zostały Bezpieczeństwu Ruchu Drogowego w innym aspekcie niż (w znanych nam) obowiązujących podręcznikach, albowiem w nich autorzy główny nacisk kładą na przepisy Ruchu Drogowego w rozumieniu zminiaturyzowanego Kodeksu Ruchu Drogowego. Projekt Akademia Misia Ratownika problem ten redukuje do przepisów i znaków drogowych dotyczących pieszych. Zwraca się w nim natomiast szczególną uwagę na zapoznanie dzieci z dokładną topografią terenu, po którym się poruszają oraz na wyczulenie ich czujności na doznania wzrokowe (badanie wzroku)  i słuchowe (lekcja odsłuchiwania dźwięków) oraz na prawidłową orientację przestrzenną (badanie lateralizacji).  7, 8 list - wzywanie pierwszej pomocy, ochrona zdrowia.   List 7 - jest lekcją poświęconą umiejętności rozpoznawania sytuacji wymagających wezwania odpowiednich służb ratownictwa dzieci poznają numery alarmowe, uczą się wzywania pomocy przy użyciu telefonów stacjonarnych i komórkowych.   List 8 - to lekcja poświęcona szeroko pojętej ochronie zdrowia: dzieci dowiadują się , co to jest zdrowie, poznają ,co to znaczy dbać o zdrowie /odżywianie, ruch, badania kontrolne w tym też stomatologiczne, higiena/ , uczą się, co to znaczy chronić zdrowie / szczepienia ochronne , zachowanie bezpieczeństwa (przypomnienie poprzednich lekcji) , uczą się udzielania pierwszej pomocy z zakresu / niewielkich skaleczeń, poparzeń i krwotoków z nosa/.  9 list - jak to wszystko zapamiętać?   To pytania przypominające i scalające w świadomości dziecka elementarne zasady bezpieczeństwa dotyczące różnych dziedzin życia, poprzez odwołanie się do skojarzeń, które zainspirował Miś Ratownik.   Następnie cała społeczność klas 1-3 spotkała się na zajęciach z  policjantami  z Wydziału Ruchu Drogowego w  Dąbrowie Tarnowskiej, którzy opowiedzieli dzieciom  o swojej pracy, zaprezentowali elementy umundurowania i wyposażenia  policjanta oraz odpowiedzieli na szereg pytań zadanych przez uczestników spotkania.  Na kolejnych zajęciach – również wspólnych uczniowie zapoznali się z  rolą zmysłu wzroku w  poruszaniu się w   ruchu ulicznym. Gość spotkania – higienistka szkolna uświadomiła zebranym konieczność zbadania ostrości wzroku i słuchu. Badania te, zostały przeprowadzone wśród wszystkich dzieci z klas 1-3 i pozwoliły na wykrycie uczniów słabo widzących i słabo słyszących. Wszyscy uczestnicy projektu zostali też przebadani pod kątem lateralizacji przez pedagoga szkolnego. Na kolejnym spotkaniu z  pedagogiem dzieci oglądały scenki dramowe uświadamiające zagrożenia ze strony osób dorosłych. Dzieci zostały również zapoznane z  niebezpieczeństwem grożącym podczas niewłaściwego obchodzenia się z  prądem elektrycznym, gazem i otwartym ogniem. Wiadomości z  tego zakresu przedstawiła im nauczycielka naszej szkoły, która jest członkiem komisji PPOŻ oraz szkolnym koordynatorem BRD.  Uczniowie zostali tez zapoznani przez pielęgniarkę szkolną  z  podstawowymi zasadami higieny osobistej oraz udzielania pierwszej pomocy przy skaleczeniu, krwotoku z  nosa, oparzeniu.          Projektem objętych zostało 172 dzieci z   wszystkich klas 1-3. W czasie realizacji projektu uczniowie poznali piosenkę Misia Ratownika, rysowali ilustracje oraz redagowali listy, które zostały wysłane na adres Stowarzyszenia. Każde dziecko wpłaciło symboliczną złotówkę na cele Akademii, która to kwota została przekazana na konto Stowarzyszenia „Laboratorium Troski”. Na zakończenie projektu uczestnicy otrzymali certyfikaty i dyplomy ukończenia Akademii Misia  Ratownika.  4 kwietnia podczas uroczystości podsumowania akcji :Akademia Misia Ratownika” , w  której uczestniczyły również  przedstawicielki naszej szkoły: p. Barbara Stępnik  i p. Renata Klimek, w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim organizatorzy akcji przekazali certyfikaty oraz podziękowania dla Jerzego Millera, Wojewody Małopolskiego. W jego imieniu dyplom odebrał Marek Rut, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego MUW. Certyfikaty otrzymali również m.in. przedstawiciele: władz miasta Krakowa, Małopolskiego Kuratorium Oświaty, policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego oraz szkoły, koordynatorzy projektu i wszyscy nauczyciele, realizujący projekt w  swojej klasie, a  także pedagodzy, higienistki szkolne  i koordynatorzy BRD.

 

„DBAMY O CZYSTOŚĆ I ZDROWIE”

W dniu 18 kwietnia 2008 roku o godzinie 10.00 w świetlicy szkolnej została  przeprowadzona V edycja Turnieju czterech pytań pod hasłem „Dbamy  o czystość i zdrowie’’. Zdrowie jest postrzegane przez współczesnego człowieka jako jedna z najbardziej znaczących wartości w jego życiu. Umiejętności i nawyki związane ze stylem życia, a więc i te, które dotyczą zdrowia kształtują się we wczesnym okresie życia. Dlatego też świetlica szkolna po raz kolejny w swojej pracy znalazła czas na prowadzenie edukacji prozdrowotnej i zorganizowała we współpracy z Państwową Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Dąbrowie Tarnowskiej  konkurs o zdrowiu dla uczniów klas II– III. Głównym celem konkursu było propagowanie wśród uczniów wiedzy prozdrowotnej, szerzenie zdrowego i higienicznego trybu życia, kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych, wdrażanie do działań profilaktycznych na rzecz ochrony zdrowia i życia. Jury konkursu w osobach p. Anna Klimowska – Pion Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia oraz  p. Marzanny Pikul – nauczyciel bibliotekarz wyłoniło zwycięzców, którymi zostali: I miejsce  (40 pkt ) -  Kijak Agnieszka  klasa III b, II miejsce (34 pkt ) – Łukasz Nowak klasa III a, III miejsce  (32 pkt ) -  Kinga Gawlik klasa III b, Gabriela Świątek klasa III a, Wyróżnienie ( 28 pkt )Grzegorz Panek klasa  II a, Wiktoria Burzec klasa II b. Wręczenia dyplomów i nagród ufundowanych przez dąbrowski Sanepid dokonali Dyrektor Szkoły Zbigniew Soja oraz pani Anna Klimowska przedstawiciel  Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Organizatorzy turnieju p. Małgorzata Gawlik i p. Jadwiga Miś serdecznie dziękują PPSE  za pomoc w przeprowadzeniu konkursu i gratulują wszystkim uczestnikom dużej wiedzy.    

GALERIA FOTOGRAFII

 

Konkurs Pięknego Czytania ze zrozumieniem

17 kwietnia 2008 został przeprowadzony Konkurs Pięknego Czytania  ze zrozumieniem dla klas I - III i IV - VI. Organizatorem była Biblioteka Szkolna. Celem konkursu było kształcenie umiejętności czytania i rozumienia tekstu oraz rozwijanie i utrwalanie nawyków czytelniczych. W konkursie wzięło udział 28 uczniów, posiadających dobrą umiejętność czytania. Uczestnicy  przystąpili do zmagań bez wcześniejszej znajomości tekstów. Dzieci losowały książki (dobrane dla danego poziomu), z których pochodziły fragmenty do czytania. Potem odpowiadały na jedno pytanie związane z danym tekstem. Ocenie podlegały: wyrazistość, płynność, bezbłędność, intonacja i rozumienie czytanego tekstu. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Marzanna Pikul, Sławomir Bator, Anna Topór. Wyniki konkursu: Klasy I - III: I miejsce: Anna Pagos kl. III a, II miejsce: Monika Baran kl. III b, III miejsce: Anna Chojnowska kl. II b, Wyróżnienia: Katarzyna Korzec kl. I b, Agnieszka Kijak kl. III b; Klasy IV - VI: I miejsce: Agnieszka Walus kl. IV b, MII miejsce: Małgorzata Sitko kl. V b, III miejsce: Joanna Bańbor kl. VI c.

GALERIA FOTOGRAFII

 

MISTRZOSTWA POWIATU W PŁYWANIU                                                                                                                                                                                                         

15.04.2008 r. na pływalni w Dąbrowie Tarnowskiej zostały przeprowadzone zawody pływackie  - Mistrzostwa Powiatu dla uczniów szkół podstawowych. Do rywalizacji przystąpiło 25 uczniów naszej szkoły. Wyniki z poszczególnych kategorii wiekowych: Klasa I  - 25 m - styl klasyczny - chłopcy: I miejsce i tytuł Mistrza Powiatu  zdobył Michał Walus ( kl. I b), styl dowolny – dziewczynki: II miejsce i tytuł V- ce  Mistrza Powiatu   - Natalia Pietras (kl. I b); Klasa II – 25 m - styl dowolny – dziewczynki: III miejsceOla Wąsik (kl. II b), IV miejscePatrycja Chwałek (kl. II b), V miejsceDaria Pasternak (kl. II a); Klasa III – 25 m - styl dowolny- chłopcy: I miejsce i tytuł Mistrza PowiatuSzymon Hnatyk (kl. III a ), II  miejsce i tytuł V- ce  Mistrza Powiatu  - Michał Golemo (kl. III b), III  miejsceJakub Kupiec (kl. III a), IV miejsceMichał Kmieć ( kl. III b) , styl  klasyczny- chłopcy: I miejsce i tytuł Mistrza Powiatu  - Michał Golemo (kl. III b), II miejsce i tytuł V- ce  Mistrza Powiatu   - Jakub Kupiec ( kl. III a), III miejsceMichał Kmieć (kl. III b), styl klasyczny – dziewczęta: I miejsce i tytuł Mistrza PowiatuKinga Gawlik ( kl. III b), styl dowolny – dziewczęta: I miejsce i tytuł Mistrza PowiatuKinga Gawlik ( kl. III b), III miejsceGabrysia Świątek (kl. III a); Klasa IV – 50 m - styl klasyczny – dziewczęta: IV miejsceKasia Kuchta (kl. IV b), VI miejsce Agnieszka Walus (kl. IV b); Klasa V – 50 m - styl dowolny- chłopcy: IV miejsce Jakub Górka (kl. V a), styl dowolny – dziewczęta: V miejsce Kasia Nadolska (kl. V b), styl klasyczny: VI miejsce – Kasia Nadolska ( V b); Klasa VI – 50 m - styl  klasyczny- chłopcy: III miejscePatryk Orwat  (kl. VI a), styl dowolny : IV miejsce Patryk Orwat ( kl. VI a), styl klasyczny – dziewczęta: III miejsceGabrysia Małysiak ( VI a ), styl dowolny: III miejsce Gabrysia Małysiak ( kl. VI a), V miejsceMartyna Prażuch ( kl. VI a)

 GALERIA FOTOGRAFII

 

GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

Dnia 11.04.2008 roku  w naszej szkole odbyły się eliminacje gminne V  Międzypowiatowego Konkursu Ortograficznego klas I - III przy współpracy z Samorządowym  Centrum Edukacji w Tarnowie. Organizacją etapu gminnego zajęły się: p. Renata Klimek, p. Lucyna Wróbel, p. Małgorzta Gawlik. W konkursie wzięło udział 21 uczniów z gminy Dąbrowa Tarnowska. A oto tekst dyktanda, z który zmierzyli się uczniowie czytany przez wicedyrektor Lucynę Wróbel.

Przygoda szczeniaka.

Szczeniak z pasją węszył w gęstej dębinie. Pragnął cokolwiek znaleźć. Chciał pokazać, że jest kompetentnym psem myśliwskim o dużym temperamencie. Nie zamierzał odpocząć. Bacznie przyglądał się krzakom. Wiedziony kompasem swojego nosa liczył na sensacyjne odkrycie. Ciężko dyszał. Z otoczenia dochodziły tajemnicze zapachy. W końcu szczenię wybiegło z lasu z ogromną kością w zębach. Z entuzjazmem zaniosło ja swojemu panu i oddało przy akompaniamencie radosnego szczekania. Pies czuł się zwycięzcą dorównującym najlepszym tropicielem.

Laureaci eliminacji gminnych: I miejsce: Marcin Kawa -  PSP nr 2 Dąbrowa Tarnowska, Kinga Gawlik - PSP nr 2 Dąbrowa Tarnowska, II miejsce: Aleksandra Wąż - PSP  Żelazówka, III miejsce: Justyna Kupiec - PSP nr 1 Dąbrowa Tarnowska. Wyróżnienia otrzymali: Jagna Golemo - PSP nr 1 Dąbrowa Tarnowska, Gabriela Pyrcz - PSP nr 1 Dąbrowa Tarnowska, Justyna Kochanek - PSP Smęgorzów, Patrycja Fido - PSP Smęgorzów, Marlena Płaneta - PSP Smęgorzów, Agnieszka Jarmuła - PSP Laskówka Chorąska, Katarzyna Świętek - PSP  Laskówka Chorąska, Michał Duś - PSP Laskówka Chorąska, Patrycja Chudy - PSP Nieczajna Górna, Artur Guzik - PSP Nieczajna Górna, Jolanta Szułakiewicz - PSP Nieczajna Górna, Alicja Michalczyk - PSP Gruszów Wielki, Michal Kupiec  -  PSP Gruszów Wielki, Kinga Wójcik  - PSP Gruszów Wielki, Aleksandra Sikora  - PSP Żelazówka, Klaudia Początek -  PSP Żelazowka, Ernest Bieś -  PSP nr 2 Dąbrowa Tarnowska.                     

Lista uczniów  zakwalifikowanych do finału, który odbędzie się dnia 6 maja 2008 r. o godzinie 10.00 w Zespole Szkół w Porąbce Uszewskiej znajdzie się na stronie internetowej www.sce.pl                                                          

Dyrekcja i organizatorzy konkursu składają podziękowania nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu: p. Agacie Chrostek, p. Alicji Bańbor, p. Irenie Golonka, p. Urszuli Gębala, p. Grażynie Więcek, p. Grażynie Kruk, p. Leokadii Parkosz, p. Alicji Kawa, p. Annie Zych, p. Teresie Gubernat,  p. Janinie Kwaśniak, p. Barbarze Trzpit, p. Lucynie Wróbel. Finalistom i wyróżnionym uczniom gratulują i życzą sukcesów w etapie międzypowiatowym

GALERIA FOTOGRAFII

 

Konkurs czytelniczy „W magicznym świecie Harrego Pottera”

Konkurs został przeprowadzony 11 kwietnia 2008 roku. Jego organizatorem  była Biblioteka Szkolna, która wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich czytelników, zaspokaja ich potrzeby, rozbudza zainteresowania czytelnicze i zachęca do częstego korzystania ze swoich zbiorów. W konkursie wzięło udział 14 uczniów z klas IV-VI, którzy  mieli za zadanie w ciągu 50 minut odpowiedzieć aż na 100 zamkniętych pytań, dotyczących trzech pierwszych części książek o Harrym Potterze. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zmaganiach konkursowych i wykazali się szczególnie wysoką znajomością treści książek, dlatego trudno było wyłonić jedną najlepszą osobę. Ostateczne wyniki konkursu świadczą o drobiazgowej znajomości przygód Harrego Pottera. Na przyszły rok już zapowiadamy kolejne zmagania dla fanów niezwykłego czarodzieja z Hogwartu. A oto wyniki konkursu: I miejsce ex.: Michał Kupiec kl. VI c, Karol Wróbel kl. VI a - 99 pkt. II miejsce ex.: Jakub Buga kl. V b, Inga Piotrowska kl. IV a, Małgorzata Sitko kl. V b - 98 pkt. III miejsce: Karol Janusiewicz kl.  VI a - 93 pkt. Dla wszystkich osób, zajmujących czołowe miejsca,  przewidziano dyplomy oraz nagrody, które będą wręczone na jednym z apeli wychowawczych.

GALERIA FOTOGRAFII

 

09.04.2008 r. -  COLA COLA CUP ( piłka nożna)

I etap naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Patryk Orwat, Tomasz Zieliński, Michał Bobro, Kamil Lelek, Przemysław Weryński, Nikodem Czosnyka, Bartłomiej Minor, Radosław Kabała i uzyskali awans do II etapu. Wyniki spotkań: Sp nr 2 - Zalipie - 7 : 1; S P nr 2 - S P nr 1 - 1 : 0; S P nr 2 - Pilcza Żelichowska 7 : 0.  

GALERIA FOTOGRAFII    

SPRAWDZIAN W KLASIE VI

W dniu 8 kwietnia 2008 roku uczniowie klas VI pisali pierwszy egzamin. Rozwiązywali sprawdzian, który składał się z 25 zadań. Za prawidłowe jego rozwiązanie będzie można uzyskać maksymalnie 40 punktów. Z niecierpliwością czekamy na wyniki i życzymy wysokich lokat. Powodzenia!

GALERIA FOTOGRAFII

 

Ogólnopolski Turniej BRD

28.03.2008 r. w Szkole Podstawowej nr 1 zostały przeprowadzone eliminacje do Gminnego Ogólnopolskiego Turnieju BRD dla klas IV – VI. Nasza szkołę reprezentowali: Mateusz Lis – kl. V b, Dominik Włodarczyk kl.V b oraz  Łukasz Dąbroś  kl. VI c. Po napisaniu testów i z sumowaniu punktów chłopcy zostali sklasyfikowani na III miejscu.  Drużyna została wyłoniona na drodze eliminacji szkolnych i przygotowana przez p. Małgorzatę Gawlik i p. Małgorzatę Wódka. 

GALERIA FOTOGRAFII

 

 

 

„SZKOLNY MISTRZ ORTOGRAFII KLAS I – III”

 

Dnia 28 marca 2008  roku w naszej szkole został zorganizowany szkolny etap V  MIĘDZYPOWIATOWEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO KLAS I – III. Organizatorem  jest Samorządowe Centrum Edukacji w Tarnowie. Konkurs przebiega w trzech etapach: szkolnym, gminnym i międzypowiatowym.  Organizatorami etapu szkolnego były:  wicedyrektor szkoły – p. Lucyna Wróbel, p. Renata Klimek i p. Małgorzata Gawlik. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu ortograficznego. Maksymalna liczba punktów do zdobycia przez każdego ucznia wynosiła  43,5. Głównymi celami konkursu było: wyposażenie uczniów w umiejętności poprawnego pod względem ortograficznym pisania; inspirowanie do poszerzenia swojej wiedzy; wyłonienie Szkolnych Mistrzów Ortografii, którzy będą reprezentowali szkołę w eliminacjach gminnych. Uczestników konkursu obowiązywała znajomość treści programowych z zakresu ortografii dla klas I – III. Do etapu szkolnego zgłoszonych zostało 11 uczniów z  klas 1 – 3, byli to: Marcin Kawa kl. 2a, Mateusz Szlosek kl. 2a, Daria Pasternak kl. 2a, Anna Chojnowska kl. 2b, Aleksandra Szczebak kl. 2b, Daniel Kaganek kl. 2b, Iwona Kot kl. 3a, Ernest Bieś kl. 3a, Kamil Łapa kl. 3b, Kinga Gawlik kl. 3b, Dominika Miodowska kl. 3b. Tytuły „Szkolnych Mistrzów Ortografii” zdobyli uczniowie: Marcin Kawa, Kinga Gawlik i Ernest Bieś. Będą oni reprezentować szkołę  w eliminacjach gminnych, które odbędą się 11 kwietnia 2008 roku. Organizatorem eliminacji gminnych już po raz trzeci jest nasz szkoła.

Gratulujemy i wyrażamy  uznanie dla finalistów konkursu.


MIĘDZYNARODOWY KONKURS MATEMATYCZNY KANGUR 2008

W czwartek 27 marca odbyła się w naszej szkole kolejna edycja międzynarodowego konkursy KANGUR MATEMATYCZNY,  w którym wzięło udział 28 uczniów, w tym po raz pierwszy uczniowie najmłodsi czyli z klasy I i II. Dla nich był przygotowany test składający się tylko z 18 pytań i nosił nazwę KANGUREK.
Pozostali uczniowie pisali w dwóch grupach tj. kla sy III i IV - "Maluch" i klasy V i VI - "Benjamin".
Możemy im życzyć tylko POWODZENIA i wyniki zobaczymy ok. połowy czerwca bieżącego roku.

 

     Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych

            w prawdziwie wiosennym nastroju,

             smacznego jajka i pogody ducha

            życzy SPOŁECZNOŚĆ SZKOŁY

 

APEL WYCHOWAWCZY

W dniu 19 marca odbył się apel wychowawczy. Dyrektor Zbigniew Soja wręczył dyplomy i nagrody uczniom oraz pogratulował zwycięzcom konkursów. Złożył  życzenia pracownikom szkoły, uczniom i rodzicom. Uczniowie i nauczyciele mieli okazję podziwiać program artystyczny o zwyczajach wielkanocnych, przygotowany przez uczniów klasy IV b pod kierunkiem pani Małgorzaty Gawlik i pani Jadwigi Miś . Ten sam program przedstawiono dzień wcześniej w DDK.

GALERIA FOTOGRAFII

O Wielkanocy w DDK

 W dniu 18 marca uczennice klasy IV b zaprezentowały na scenie Dąbrowskiego Domu Kultury program artystyczny przygotowany pod kierunkiem pani Małgorzaty Gawlik i pani Jadwigi Miś nawiązujący do zwyczajów wielkanocnych. Wielkanoc to święto wszystkich chrześcijan, obchodzone ku czci zmartwychwstania Chrystusa. Najważniejsze święto w kalendarzu liturgicznym i jednocześnie najradośniejsze ze wszystkich. Zwyczaje wielkanocne wywodzą się głównie z tradycji ludowej i różnią się w zależności od regionu. Dlatego w programie  nie zabrakło znaczenia i symboliki potraw, kolorowych pisanek, różnorodnych piosenek i świątecznych życzeń. Na scenie zaprezentowały się: Agnieszka Walus, Patrycja Wójcik, Agnieszka Kupiec, Ewelina Juzba, Katarzyna Reczek, Katarzyna Kuchta, Monika Ohratka, Paulina Ogorzelec, Karolina Nawój oraz wokalistka  Aleksandra Kuta z klasy III a. Zespół otrzymał dyplom uczestnictwa i wielkanocny  koszyczek z pisankami od DDK oraz flakonik Wielkanoc 2008 od  Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń”.  W Dąbrowskim Domu Kultury zostały również ogłoszone wyniki gminnego konkursu na najpiękniejszą pisankę i plastykę obrzędową związaną z Wielkanocą. Wręczono dyplomy i nagrody. Gratulujemy naszym uczniom: Aleksandrze Kucie z Klasy III a oraz  Darii Pasternak z klasy II a, których prace zostały nagrodzone.  Wszystkim uczniom gratulujemy udanego występu.

GALERIA FOTOGRAFII

 

„Szkolny Konkurs na Stroik Wielkanocny”

Szkolny Konkurs  na Stroik Wielkanocny został przeprowadzony w dniu 18 marca 2008 roku. Celem konkursu było kultywowanie polskich  tradycji związanych z obrzędami świątecznymi poprzez: stworzenie możliwości wypowiedzenia się o zagadnieniu w  formie plastycznej; ukazywanie walorów tradycji świątecznych poprzez twórczość plastyczną dzieci; zainspirować do własnej twórczości. Organizatorem konkursu  były: panie Małgorzata Gawlik i Małgorzata Wódka, które równocześnie oceniły stroiki wielkanocne oraz Samorząd Uczniowski. Ocenie podlegały walory artystyczne, kreatywność,  pomysł oraz estetyka wykonania. Komisja Konkursowa przyznała następujące miejsca według kategorii wiekowych: Klasy V: I miejsce – Piotr Młynek klasa V b, II miejsce – Katarzyna Kumorowska, Katarzyna Nadolska klasa V b, III miejsce – Agnieszka Ciećko klasa V b, Wyróżnienie – Paulina Bochenek klasa V a, Kinga Wójcik klasa V b. KLASY IV: I miejsce - Ernest Wojtoń  IV a, Katarzyna Reczek IV b, II miejsce - Patryk Wilkosz i Michał Furgał  IV a, Karolina Nawój, Agnieszka Walus – kl. IV b, III miejsce Karolina Dudek i Dominika Golonka IV a, Agnieszka Kupiec, Maria Górka  IV b, Wyróżnienie - Inga Piotrkowska ,  Bartłomiej Weryński i Jakub Partyński  IV a, Dagmara Myca, Joanna Turaj IV b.

 Na konkurs wpłynęło 46 prac. Zwycięzcy konkursu otrzymają dyplomy i nagrody.

GALERIA FOTOGRAFII

 

II Miejsce w Turnieju Wiedzy Pożarniczej

17 marca 2008 roku  w Urzędzie Gminy  w Dąbrowie Tarnowskiej odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej ma na celu popularyzowanie przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru i ochrony przeciwpożarowej, a także podtrzymywaniu historii i tradycji ruchu strażackiego. W turnieju tym szkołę naszą reprezentowała 3 - osobowa drużyna w składzie: Piotr Gęza, Michał Mikuła i Łukasz Półchłopek - uczniowie klasy VB, przygotowana przez  panią  Małgorzatę Gawlik. Uczestnicy konkursu pisali test z zakresu wiedzy pożarniczej odpowiadając na 30 bardzo trudnych  pytań. Najlepszy okazał się Michał Mikuła, który zajął  II miejsce i otrzymał odtwarzacz audio MP3. Michał będzie reprezentować gminę Dąbrowa Tarnowska  w eliminacjach powiatowych, które odbędą się 27.03.08 r.

GRATULUJEMY, ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW.

GALERIA FOTOGRAFII

 

"JUŻ PŁYWAM - SPRAWNOŚĆ NA CAŁE ŻYCIE"

W I edycji Międzyszkolnych Zawodów klas III, rozgrywanych pod hasłem "Już pływam - sprawność na całe życie" uczennica naszej szkoły Kinga Gawlik na dystansie 25 m stylem dowolnym z wynikiem 0:21,49 s zajęła VI miejsce, natomiast  stylem klasycznym z wynikiem 0:26,08 s II miejsce. W zawodach zorganizowanych na krytej pływalni Unii Tarnów udział wzięło blisko stu uczestników z różnych szkół.                      Gratulujemy!

 

VI DEKANALNY KONKURS PALM WIELKANOCNYCH

14 marca w Domu Katechetycznym w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się wręczenie nagród za konkurs na palmę wielkanocną. Konkurs zorganizowała Parafia Rzymsko - Katolicka oraz Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców. Celem konkursu było kultywowanie regionalnych tradycji wielkanocnych. Nasi uczniowie z klas I - V licznie wzięli udział w tym konkursie zdobywając wysokie lokaty.                                 Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

GALERIA FOTOGRAFII

 

10 marca 2008 r. DNI OTWARTE SZKOŁY „POZNAJ ZANIM ZDECYDUJESZ”

         10 marca w naszej szkole został zorganizowany DZIEŃ  OTWARTY SZKOŁY pod hasłem Poznaj zanim zdecydujesz z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, pani Anny Fido i Renaty Klimek, a także bardzo dużym zaangażowaniu wszystkich pracowników szkoły, dyrekcji oraz rodziców. Celem „otwartych dni” jest poznanie warunków nauki i oczekiwań rodziców względem szkoły oraz prezentacja dorobku tejże placówki, tego co się w niej dzieje, a przede wszystkim przełamanie barier przez zmianę w życiu dziecka rozpoczynającego naukę w szkole podstawowej. Wszelkie działania związane z realizacją tego przedsięwzięcia odbyły się dzięki doskonałej współpracy nauczycieli, którzy dołożyli wiele starań w przygotowanie prezentacji dorobku szkoły, który także został przedstawiony podczas uroczystości otwarcia sali gimnastycznej. 10 marca 2008 r. od godz. 7.30 rozpoczęły się zapisy do klas I, natomiast o godz. 9.50 przybyli do nas sześciolatki wraz z swoimi wychowawczyniami wszystkich dąbrowskich przedszkoli.

Na początku zostali serdecznie powitani przez Dyrektora Szkoły pana Zbigniewa Soję, a następnie z przedszkolakami przywitał się uczeń przebrany za Mikołaja Kopernika, patrona naszej szkoły. Zebrani goście podziwiali wyczyny naszych uczniów: popisy, tańce, swawole, a nawet pokaz rycerskiej sztuki miecza, który cieszył się największym powodzeniem wśród młodej widowni. Goście oglądnęli przygotowaną przez nas wystawę – osiągnięcia dydaktyczne, sportowe, teatralne, plastyczne, a także dokonali wpisu do kroniki szkolnej. O wpis do kroniki szkoły i wystrój zadbała pani Małgorzata Gawlik. Następnie pod opieką naszych nauczycieli pani Anny Fido, Jadwigi Miś i Małgorzaty Wódka zostali oprowadzeni po szkole, poznając jej zaplecze, logo, podręczniki, z których będą uczyć się przyszli nasi uczniowie. Na koniec spotkania sześciolatki także zobaczyli mundurki, w których na co dzień chodzą nasi uczniowie. Przyszli pierwszoklasiści otrzymali niespodzianki - malowanki oraz broszurki w kształcie „Pomocnych Dłoni”, na których została złożona obietnica starszych kolegów, że w chwili przekroczenia szkolnego progu przez przyszłych pierwszoklasistów mogą liczyć na ich pomoc. Broszurki zostały wykonane przez uczniów  pod opieką pani Małgorzaty Wódka. Zaproszonych gości pożegnała pani Dyrektor - Lucyna Wróbel.

Dzięki współpracy wszystkich pracowników szkoły, uczniów i rodziców szkoła otwiera się na społeczność lokalną, a zwłaszcza zainteresowanych uczniów i rodziców.

Zapisy do klas I trwają do końca marca. ZAPRASZAMY!

GALERIA FOTOGRAFII

 

Konkurs czytelniczy „Lubię czytać”

           W piątej edycji konkursu czytelniczego „Lubię czytać”, zorganizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną   w Tarnowie,  wzięli udział uczniowie z naszej szkoły. Patronat nad konkursem objęła Polska Izba Książki.  Głównymi jego celem była promocja dobrej książki  i czytelnictwa.

         W konkursie obowiązywała znajomość czterech lektur, wybranych  z Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży. Uczestnicy rozwiązywali testy przygotowane przez organizatorów, sprawdzające znajomość treści podanych książek.

          Konkurs składał się z dwóch etapów: szkolnego i międzyszkolnego.  W pierwszym etapie szkolnym wzięło udział 18 uczniów. Do dalszych zmagań zakwalifikowały się  dwie osoby, które uzyskały największą ilość punktów: Małgorzata Sitko i Martyna Nowakowska z klasy V b. Uczennice znalazły się wśród 52 osób z różnych szkół Tarnowa i okolic. Na pamiątkę otrzymały Dyplomy Uznania oraz wartościowe książki.

          Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach  konkursu!

GALERIA FOTOGRAFII

 

OTWARCIE SALI GIMNASTYCZNEJ

Z przyjemnością zawiadamiamy, że w dniu 05.03.2008 r. nastąpi otwarcie długo oczekiwanej sali gimnastycznej.

Zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystej MSZY ŚWIĘTEJ, która odprawiona zostanie w kościele NMP

Szkaplerznej o godz. 11.00. 

Dnia 06.03.2008 r. o godz. 9.00. zapraszamy na akademię.         

GALERIA

 

ZAPROSZENIE NA DNI OTWARTE

Dyrekcja, Nauczyciele oraz Uczniowie serdecznie zapraszają sześciolatków wraz z wychowawczyniami na DZIEŃ OTWARTY, pod hasłem: „POZNAJ ZANIM ZDECYDUJESZ”, którego celem jest zapoznanie z warunkami nauki, zwiedzenie i prezentacja dorobku szkoły.                                   

Dzień otwarty odbędzie się 10 marca 2008 roku /poniedziałek/ godz. 9.50.

Na przedszkolaków czeka miła niespodzianka.

 

 OGŁOSZENIE - nabór do klas pierwszych

                Dyrekcja szkoły  informuje, że zapisy dzieci  do klas I na rok szkolny 2008/2009 odbywać się  będą od dnia 10 marca 2008 r. do 31 marca 2008 r. w godzinach od 730do 1400 w sekretariacie szkoły.

            W naszej szkole panuje przyjazna atmosfera, dzięki której dzieci czują się docenione i zauważone. Dokładamy starań, aby szkoła była drugim domem dzieci. Klasy są kolorowe, a wesołe i estetyczne korytarze dekorowane są ciekawymi ściennymi gazetkami. Szkoła liczy 346 uczniów, zatrudnia 28 nauczycieli oraz 6 pracowników adm. – obsł. Budynek posiada nową salę gimnastyczną oraz salę do zajęć gimnastyki korekcyjnej. Mamy bogate zaplecze dydaktyczno – wychowawcze. Posiadamy bibliotekę z czytelnią multimedialną, nowocześnie wyposażoną salę komputerową z dostępem do internetu. Dzieci uczą się jednozmianowo, zajęcia trwają od 8.00 – 14.25. Zapewniamy przyjazny pobyt w świetlicy „Kubusia Puchatka” od 10.00 – 15.15, a także gorący posiłek w szkolnej stołówce. Na terenie szkoły działa sklepik szkolny. W czasie roku szkolnego staramy się współpracować z rodzicami, których opinie czy sugestie są dla nas bardzo istotne, bo przecież to właśnie rodzice znają swoje dzieci najlepiej. Kadra nauczycielska stara się realizować autorskie programy, które dostarczają dzieciom wiedzy, ale również rozbudzają  w nich drzemiące talenty i uczą kreatywnego działania. Realizowane są także projekty edukacyjne, które cieszą się dużym uznaniem społeczności szkolnej i środowiska. Wszyscy uczniowie klas I – VI  objęci są nauką języka angielskiego. Uczniowie biorą udział w nauce pływania na basenie w ramach zajęć wychowania fizycznego. Aktywnie pracujemy nad podnoszeniem jakości pracy szkoły. Prowadzimy dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, także  i bezpłatnie, które poszerzają zainteresowania uczniów. Są to m.in. zajęcia teatralne, taneczne, muzyczne, misyjne, informatyczne, sportowe. Organizowane są również atrakcyjne wycieczki o charakterze turystycznym i edukacyjnym oraz wyjścia do kin i teatru. Bardzo prężnie działa klub Euroczat, a także szeroko rozwinięta jest działalność ekologiczna, w ramach, której organizowany jest np. Tydzień Ekologiczny, Święto Drzewa. Czuwamy nad bezpieczeństwem dzieci, organizujemy turnieje BRD i różnego rodzaju konkursy. Zapewniamy swoim uczniom opiekę medyczną, psychologiczną i pedagogiczną. W szkole odbywają się zajęcia z wychowania do życia w rodzinie, a także korekcyjno – kompensacyjne oraz gimnastyka korekcyjna. Dla uczniów mających trudności w nauce organizowane są zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze. Szkoła obejmuje troską uczniów znajdujących się w trudnych sytuacjach rodzinnych i materialnych organizując różnego rodzaju pomoc np. Festyn Charytatywny, akcje charytatywne. Naszą szkołę tworzy także tradycja. Jednym z podstawowych zwyczajów jest „Święto Szkoły”. W tym dniu odbywają się akademie poświęcone patronowi, a także zabawy taneczne przy dźwiękach dyskotekowych i zespołów muzycznych.

 

KONKURS NA TRANSPARENT O TEMATYCE SPORTOWEJ

25.02.2008 r. rozstrzygnięto konkurs na transparent o tematyce sportowe. W konkursie udział wzięły klasy: I a, I c, II b, III a, IV a, IV b, V a, V b, VI a, VI b, VI c. Celem konkursu było popularyzowanie sportu i zdrowego stylu życia. Jury w składzie; p. Małgorzata Panek - Sojka, p. Małgorzata Wódka, p. Janina Kwaśniak, p. Paweł Pisarski nagrodziło i wyróżniło następujące klasy: KATEGORIA KLASY I - III: I miejsce / za orginalność / - klasa II b - wych. Anna Augustyńska - Osak, II miejsce - klasa I c - wych. Renata Nadolska, klasa I a - wych. Barbara Stępnik, klasa III a - wych. Lucyna Wróbel. KATEGORIA KLASY IV - VI: I miejsce - klasa VI a - wych. Małgorzata Wódka, II miejsce - klasa IV a - wych. Anna Fido, III miejsce - klasa V a wych. Wioletta Zych, Wyróżnienia - klasa IV b - wych. Katarzyna Pikul, klasa V b - wych. Marta Smolicha, klasa VI b - wych. Halina Micek, klasa VI c - wych. Sławomir Bator. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym.

 

DZIAŁANIA EKOLOGICZNE W NASZEJ SZKOLE

 Uczniowie naszej szkoły chętnie włączają się w działania ekologiczne. W I półroczu 2007/2008: ·  Brali udział w akcji „Sprzątanie świata”.·  Sprawowali opiekę nad  ścienną gazetką ekologiczną. ·   Przygotowali po raz drugi  Święto Drzewa przy współpracy Nadleśnictwa w Dąbrowie Tarnowskiej, szkolnych kół ekologicznych i świetlicy szkolnej. ·  Posadzili przed budynkiem szkoły „Drzewo Pokoju” z udziałem Dyrekcji Szkoły i władz samorządowych. ·  Współpracują  z Klubem Gaja. ·  Czwartoklasiści pojechali na  wycieczkę ekologiczną do Wierzchosławic „Ochrona lasu i ich mieszkańców” dla klas przy współpracy z pracownikiem Nadleśnictwa panem Krzysztofem Majką. ·  Kontynuują współpracę z REBĄ w kwestii zbiórki zużytych baterii. W ramach tej akcji ogłoszono szkolny konkurs zbiórki baterii, w ramach, którego poszczególne klasy zebrały następującą ilość zużytych baterii: I a – 1,8 kg, I  - 2 kg, I c - 2 kg, II a – 1,5 kg, II b - 11 kg /na chwile obecną I MIEJSCE/, III a  5,5 kg  / III MIEJSCE /, III b – 3,1 kg, IV a – 1,9 kg, IV b – 4,9 kg, V a - 0,5 kg, V b – 2,9 kg, VI a – 1,5 kg, VI b - 8 kg  / II MIEJSCE /, VI c – 1,2 kg.  ·        Czwartoklasiści napisali zbiór pism do władz samorządowych – pana Burmistrza Stanisława Początka z apelem o utworzenie miejsc zbiórki surowców wtórnych. Pisma zostały złożone na Dziennik Podawczy Urzędu Gminy w Dąbrowie Tarnowskiej. ·  W ferie w ramach realizacji projektu profilaktycznego „Kuźnia talentów” brali udział w zajęciach „Plastycznie – ekologicznie” połączonych z podsumowaniem akcji „Zbiórka zużytych baterii” za I półrocze.

KONKURS  EKOLOGICZNY

Gwałtowny rozwój techniki, postęp cywilizacyjny XXI wieku, mający na celu ułatwienie życia człowiekowi niesie ze sobą nie tylko korzyści, ale również zagrożenia. Największymi z nich jest niewątpliwie postępująca degradacja środowiska naturalnego. Tony śmieci, zatrute powietrze, rzeki pozbawione życia są tego namacalnym dowodem. Jest to dzieło samego człowieka, który nie potrafi racjonalnie z niego korzystać. Niezwykle ważną rolę w dziele ratowania środowiska musi spełniać odpowiednia edukacja  i to na każdym etapie kształcenia. Dlatego jak co roku 15 lutego 2008 r. odbyła się w  naszej szkole kolejna edycja Szkolnego Konkursu Ekologicznego dla klas 1-3 pt.  „Najlepszy ekolog”. Organizatorami konkursu były panie prowadzące wśród najmłodszych kółka ekologiczne – Małgorzata Gawlik, Renata Klimek,  Jadwiga Miś. Celem konkursu było: wzbudzenie zainteresowania problemami ekologicznymi, uwrażliwienie dzieci na piękno przyrody, wdrażanie uczniów do zdrowej rywalizacji i twórczego myślenia, kształtowanie nawyku korzystania z różnych źródeł wiedzy, poznanie zagrożeń w najbliższym środowisku i rozbudzenie odpowiedzialności za jego stan, kształtowanie właściwej postawy wobec środowiska naturalnego. Zakres problematyki konkursu obejmował: zasoby przyrody i ich ochrona, ochrona powietrza, gleb i wód, ochrona środowiska a zdrowie człowieka,  podstawowe wiadomości z zakresu ekologii, gospodarka odpadami, formy ochrony przyrody. Do konkursu przystąpiło 21 uczniów z  klas 1 – 3. Konkurs odbył się w trzech kategoriach. A oto jego wyniki: Klasy I: I miejsce Natalia Pietras  1b, II miejsce Maciej Kuchta 1b, III miejscePiotr Baran 1c,  Anna Zych 1a, Wyróżnienie Jakub Boryczka 1b. Klasy II: I miejsce Marcin Kawa 2a, II miejsceDaria Pasternak 2a, III miejsce Wojciech Kolarczyk 2a, Wyróżnienie: Nadia Megueati 2b. Klasy III: I miejsce Jan Zdanowski 3a, II miejsce Michał Białas 3a, III miejsce Jan Sojka 3a, Wyróżnienie: Patrycja Białas 3b, Kinga Gawlik 3b.

W dniu 19 lutego odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu z  udziałem dyrekcji szkoły. Dyrektor Szkoły Zbigniew Soja i  wicedyrektor Lucyna Wróbel wręczyli finalistom konkursu dyplomy i nagrody rzeczowe oraz zrobili sobie ze wszystkimi nagrodzonymi pamiątkowe zdjęcia. Organizatorzy dziękują dyrekcji szkoły za sponsorowanie nagród dla finalistów konkursu oraz wspieranie działań ekologicznych prowadzonych w  naszej szkole. Wszystkim uczestnikom i finalistom konkursu gratulujemy posiadanej wiedzy!

GALERIA FOTOGRAFII

 

KONKURS CZYTELNICZY

18 lutego 2008 r. w naszej szkole odbył się etap szkolny konkursu czytelniczego „Umiem i lubię czytać" – „Bohaterowie naszych lektur". Wzięło w nim udział 16 uczniów z klas I - III, których oceniało jury w następującym składzie: Pani Jadwiga Kusior - Dyrektor Biblioteki Miejskiej, Pani Anna Celińska - bibliotekarz działu dla dzieci, Pani Marzanna Pikul - nauczyciel bibliotekarz. Do etapu gminnego zakwalifikowali się: Marcin  Kawa z kl. II a, Katarzyna Korzec z klasy I b, Izabela Drag z kl. III b. Szkolnym mistrzem pięknego czytania została Monika Baran z klasy III b.

 

WALENTYNKI

Dnia 14 lutego 2008 r. Samorząd Uczniowski zorganizował "POCZTĘ WALENTYNKOWĄ". Przedstawiciele SU oraz uczniów z kl. 4 b, 6 a, 6 b bardzo uroczyście rozdawali upominki walentynkową.

GALERIA FOTOGRAFII

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU - "SPORT - RADOŚĆ - ZDROWIE"                   

W dniu 14.02.2008 r. został rozstrzygnięty  konkurs plastyczny „SPORT –  RADOŚĆ - ZDROWIE”. Celem konkursu było popularyzowanie sportu oraz zdrowego stylu życia. Do konkursu zgłoszono ponad 70 prac plastycznych wykonanych przez uczniów klas I – VI. Komisja konkursowa  w składzie: p. Ewa Strońska,  p. Lucyna Wróbel,  p. Małgorzata Gawlik  nagrodziła następujące prace : Kategoria klas I – III - I miejsce – Baran  Monika - kl. III b, II miejsce – Nowak Łukasz - kl. III a, III miejsce – Boryczka Jakub  - kl. I b. Kategoria klas IV – VI - I miejsce – Gęza Piotr – kl. V, II miejsce – Jachym, Michał – kl. IV a, III  miejsce – Ciećko Agnieszka – kl. V b. Ponadto komisja wyróżniła sześć prac: Czypryna Aleksandra - kl. I b, Fido Eryk  - kl. III a, Kawa Karolina  - kl. II a,  Miodowska Dominika – Świetlica Szkolna, Fido Bartłomiej -  kl. V a, Mikuła Michał  k- l. V b. Nagrody oraz dyplomy  nagrodzonym i wyróżnionym uczniom zostaną wręczone na podsumowaniu projektu edukacyjnego „ Nie zawsze trzeba wygrać aby być zwycięzcą”, które odbędzie się  w marcu. Odpowiedzialne za przeprowadzenie konkursu: Pani Małgorzata Panek - Sojka, Pani Małgorzata Wódka i Pani Jadwiga Miś.

GALERIA FOTOGRAFII

 

Pasowanie na czytelnika Biblioteki Szkolnej

Pasowanie odbyło się 23 stycznia 2008 r. Uczestniczyli w nim uczniowie klas pierwszych oraz uczniowie klasy VI b, która w krótkiej inscenizacji przypomniała zebranym bajkę o Jasiu i Małgosi. W czasie trwania uroczystości dzieci również mogły wykazać się znajomością zasad poszanowania książek, zachowania się w bibliotece, a także dowiedziały się jakie korzyści płyną z czytania. Na zakończenie imprezy wszyscy uroczyście ślubowali kochać i szanować książki, a na pamiątkę spotkania otrzymali akty pasowania. 

GALERIA FOTOGRAFII

 

Wyniki konkursu czytelniczego dla klas I-III „Bajki Charles’a Perraulta”.

W konkursie czytelniczym przeprowadzonym 22 stycznia 2008 roku przez Bibliotekę Szkolną, wzięło udział 19 osób. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością bajek wskazanych w regulaminie. Na uznanie zasługują uczniowie klasy pierwszej, którzy doskonale radzili sobie  w rywalizacji z uczniami klas starszych, posiadających większe umiejętności. Wszystkim gratulujemy wiedzy i zapraszamy do udziału w następnych konkursach. I miejsce: Kinga Gawlik kl. III b –35 p. [max. ilość punktów]   II miejsce ex-aequo: Gabriela Kłos-Kufel kl. II a – 32 p. , Jan Sojka kl. III a – 32 p. III miejsce ex-aequo: Agnieszka Kijak kl. III b – 31 p., Maciej Kuchta kl. I b – 31 p. Wyróżnienia:  Dominika Cur kl. I b – 29 p, Karolina Kawa kl. II a – 29 p.,Małgorzata Kupiec kl. I b – 29 p.,Natalia Pietras kl. I b – 29 p., Weronika Rarus kl. III b – 29 p., Aleksandra Tomasiewicz kl. II a – 29 p.

 Wszystkie osoby nagrodzone miejscami i wyróżnieniami uzyskały powyżej 80% punktów. Dyplomy oraz nagrody zostaną wręczone na najbliższym apelu wychowawczym.

                                                                                                                   

22.01.2008 r. obchodziliśmy ŚWIĘTO NASZEJ SZKOŁY.

W tym dniu odbyły się uroczyste akademie: dla uczniów kl. I - III i kl. IV - VI. Dzieje szkoły przybliżył PAN DYREKTOR ZBIGNIEW SOJA. Następnie głos zabrali zaproszeni goście: ks. JÓZEF POREMBA, PAN MARIAN GAJDA, PANI JADWIGA KUSIOR. Część artystyczną przygotowali uczniowie kl. V a i V b pod kierunkiem PANI WIOLETTY ZYCH i PANI MARTY SMOLICHA, oprawę muzyczną przygotowała PANI MONIKA GUZIK-SKIRZYŃSKA oraz kl. II a i II b pod kierunkiem PANI JANINY KWAŚNIAK i PANI ANNY AUGUSTYŃSKIEJ - OSAK. Następnie odbyły się zabawy choinkowe, na której uczniowie bawili się wspólnie  z rodzicami i nauczycielami.

GALERIA FOTOGRAFII

 

„Gwiazdeczki”  podczas XVI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W dniu 13 styczna 2008 roku świetlicowy zespół taneczny „Gwiazdeczki” zatańczył  w dąbrowskim Domu Kultury podczas finału orkiestry„Gramy z głową”. Swoim barwnym i rytmicznym  tańcem wzbudził aplauz publiczności. Dziewczynki z rąk dyrektora DDK p. Chojnowskiego otrzymały dyplom oraz podziękowania za wsparcie i uatrakcyjnienie imprezy orkiestrowej.                                                                                                                                                                        Na scenie wystąpiły: Laura Orwat, Justyna Miś, Anna Chojnowska, Gabriela Świątek, Aleksandra Czupryna, Aleksandra Wąsik, Joanna Węgiel, Aleksandra Szczebak.

GALERIA FOTOGRAFII

 

KONKURS NA SZOPKĘ KOLĘDNICZĄ ORAZ KARTKĘ ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNĄ

Komisja konkursowa w składzie: p. Monika Skirzyńska, p. Małgorzata Panek – Sojka, p. Małgorzata Gawlik, p. Jadwiga Miś na etapie szkolnym wybrała następujące prace uczniów i przekazała na etap powiatowy do DDK.

KARTKA ŚWIĄTECZNO – NOWOROCZNA - Kategoria klas IV- VI: Sarat Barbara kl. VI a, Nadolska Katarzyna  kl. V b, Morawiec Grzegorz  kl. IV a, Forgiel Anna kl. IV a, Sojka Michał kl. V b, Kumorowska Katarzyna  kl. V b, Walus Agnieszka kl. IV b, Juzba Ewelina kl. IV b, Kiełbowicz Marek kl. V a OPIEKUN: Monika Skirzyńska. Kategoria klas  I - III: Koper Kamila kl. III B - OPIEKUN: p Barbara Trzpit, Rarus Maciej kl. I c, Latoś Michał kl. I c, Baran Piotr kl. I c - OPIEKUN: p. Renata Nadolska, Morawiec Karolina kl. I a, Pilas Dominika kl. I a, Juzba Marcin  kl. I a - OPIEKUN: p. Barbara Stępnik, Kupiec Małgorzata kl. I b - OPIEKUN: p. Renata Klimek, Fido Eryk kl. III A, Nowak Łukasz  kl. III a, Sojka Jan kl. III a, Guzy Daniel kl. III a - OPIEKUN: p. Małgorzata Panek - Sojka. Świetlica szkolna: Miś Maria kl. I a, Miś Justyna kl. III a, Morawiec Karolina kl. I a, Żobroń Katarzyna kl. III b, Kuta Aleksandra kl. III a, Zaborek Wiktoria kl. II a - OPIEKUN: p. Małgorzata Gawlik, p. Jadwiga Miś.

SZOPKI  BOŻONARODZENIOWE - Kategoria klas  I - III: Półchłopek Katarzyna kl. I b, Forgiel Łukasz  kl. I b - OPIEKUN: p. Renata Klimek, Marszałek Magdalena kl. III b - OPIEKUN: p Barbara Trzpit. Kategoria klas  IV – VI: Mateusz Lis kl. V b, Klaudia Kogut kl. V b, Piotr Żuchowicz kl. V a, Adrianna Zielińska kl. V a - OPIEKUN: p. Małgorzata Gawlik.

Na etapie powiatowym komisja konkursowa nagrodziła następujących  uczniów: I miejsce – Eryk Fido klasa III a ( kartka świąteczna), I miejsce - Justyna Mis klasa III a ( kartka świąteczna) OPIEKUN: p. Małgorzata Panek – Sojka, I miejsce - Marszałek Magdalena  klasa III b  (szopka) OPIEKUN: p Barbara Trzpit.

W klasyfikacji ogólnej po raz kolejny szkoła zajęła I miejsce.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

 GALERIA FOTOGRAFII

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU - "ALBUM O SPORCIE"  

Rozstrzygnięto konkurs na "Album o sporcie", który odbył się w ramach projektu edukacyjnego. W konkursie udział wzięło 25 uczniów. Celem konkursu było: rozwijanie kreatywności, rozwijanie zainteresowań informatycznych uczniów, rozwijanie zainteresowań sportowych uczniów, popularyzowanie wykorzystania komputera do rozwiązywania problemu. Jury w składzie: p. Wioletta Zych, p. Małgorzata Wódka i p. Paweł Pisarski nagrodziło następujących uczniów: I miejsce - Przemysław Weryński - kl. VI a, II miejsce - Joanna Rarus, Magdalena Miś - kl. VI c, Kamil Lelek - kl. VI b, Sylwia Wójcik - kl. VI b,    III miejsce - Kinga Sas - kl. VI c, Nikodem Czosnyka - kl. VI c, Patryk Orwat - kl. VI a, Wyróżnienie - Łukasz Wajda, Damian Dynak - kl. VI c, Barbara Sarat - kl. VI a. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym. Wręczenie nagród odbędzie się na podsumowaniu projektu.

 

          Szkolny konkurs czytelniczy dla klas II - III ze znajomości książki "Dzieci z Bullerbyn"

 W związku z obchodzoną w tym roku setną rocznicą urodzin Astrid Lindgren, autorki książki „Dzieci z Bullerbyn”, odbył się w naszej szkole konkurs czytelniczy ze znajomości tej powieści. Oprócz tego na szkolnym korytarzu została wykonana gazetka, przedstawiająca zdjęcia oraz ciekawostki z życia ulubionej autorki książek, przeznaczonych nie tylko dla najmłodszych czytelników.

       Konkurs został przygotowany i przeprowadzony przez Bibliotekę Szkolną. W jego jury zasiadały panie: Jadwiga Miś i Małgorzata Gawlik. Wzięło w nim udział pięć trzyosobowych drużyn. Wśród zadań konkursowych było układanie rozsypanki wyrazowej, losowanie zestawów pytań. W kolejnych rundach dzieci miały za zadanie z dwóch różnych fragmentów książki, wybrać jeden właściwy  oraz opowiedzieć jedną z historyjek zawartych w powieści.

Dzieci wykazały się bardzo dobrą znajomością treści książki, dlatego nie obyło się bez dogrywki.

       Mamy nadzieję, że poza sprawdzianem wiedzy, konkurs był okazją do dobrej zabawy, promocji czytelnictwa, kształcenia umiejętności pracy grupowej, a także zachętą do aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły.

 Wyniki konkursu:

 I miejsce ex aequo: drużyna z klasy II a w składzie: Gabriela Kłos-Kufel, Marcin Kawa, Mateusz Szlosek i drużyna ze Świetlicy Szkolnej w składzie: Dominika Miodowska, Wojciech Kolarczyk, Tomasz Skrzek II miejsce: drużyna z klasy III a w składzie: Aleksandra Tomasiewicz, Michał Bobro, Łukasz Nowak III miejsce: drużyna z klasy II b w składzie: Anna Chojnowska, Nadia Meguellati, Przemysław Zych IV miejsce: drużyna z klasy III b w składzie: Kinga Gawlik, Weronika Rarus, Michał Golemo

Dyplomy oraz nagrody będą wręczone na najbliższym apelu wychowawczym.

 

WYNIKI KONKURSU NA NAJŁADNIEJSZĄ RYMOWANKĘ O SPORCIE W KLASACH I - III

I miejsce Filip Czosnyka I a, Gabriela Świątek 3 a, II miejsce Piotr Klimowski I b, Szymon Janusiewicz I b

III miejsce Natalia Trędota 1 b,  Gabriela Wężowicz 1 b

 WYRÓŻNIENIA: Michał Panek kl. I a, Wiktoria Fijał   kl. I b, Joanna Wnęk  kl. I b, Wiktoria Sas kl. I b, Aleksandra Marek kl.

 

7.12.2007 -WOJEWÓDZKIE  ZAWODY  W  PIŁCE  NOŻNEJ  HALOWEJ (chłopcy)

Do zawodów przystąpiło 11 drużyn z Województwa Małopolskiego. Skład drużyny : Patryk Orwat, Tomasz Zieliński, Maciej Chmielewski, Kamil Lelek, Przemysław Weryński, Bartłomiej Minor, Radosław Kabała, Nikodem Czosnyka.    Dobra gra naszych uczniów i zasłużone II miejsce w Małopolsce.

GALERIA FOTOGRAFII

 

ŚWIĘTY MIKOŁAJ W NASZEJ SZKOLE

Dnia 5 grudnia 2007 r. pod kierunkiem opiekunek Haliny Micek i Anny Fido przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzili Dom Dziecka w Dąbrowie Tarnowskiej i podarowali dzieciom prezenty. Przedstawiciele S U złożyli życzenia świąteczne i wręczyli stroik.

Dnia 6 grudnia S U przygotował Świętego Mikołaja w szkole bardzo barwnie i wesoło. Przedstawiciele S U przebrani za Św. Mikołaja, aniołki, elfy, renifery, wróżki, diabły itp. z kl. IV b, VI a i VI b odwiedzili każdą klasę i wręczali prezenty przygotowane przez KLASOWE RADY RODZICÓW. Było bardzo wesoło i kolorowo. Najbardziej cieszyli się uczniowie z kl. I - III. S U przygotował również prezenciki dla uczniów szkoły. pani wicedyrektor Lucyna Wróbel skierowała bardzo ciepłe słowa do dzieci i serdecznie podziękowała S U za tak wspaniałą akcję charytatywną.

GALERIA FOTOGRAFII

"TO JEST MÓJ DOM"

Klasa 3 b naszej szkoły w ramach realizacji programu regionalnego  „Tu jest mój dom”  reklamuje naszą miejscowość. Uczniowie tej klasy mają nadzieję, że zachęci ona odwiedzających stronę internetową szkoły do zwiedzenia naszego miasteczka.

 Masz ochotę odwiedzić niewielkie miasteczko położone  w południowej części Polski, bogate w zabytki, z licznymi atrakcjami sportowymi i kulturalnymi, z możliwością zjedzenia pysznego i niedrogiego obiadu z domowej kuchni oraz odpoczynku w hotelu przyjeżdżaj niezwłocznie do Dąbrowy Tarnowskiej.                     ( red. Weronika Rarus)

 Jeśli ciekawi Cię historia kultury żydowskiej, odwiedź Dąbrowę Tarnowską. Zobaczysz tu Synagogę, zwiedzisz muzeum oraz cmentarz żydowski.

                                                                                                                                  ( red. Kamila Koper)

Chcesz zobaczyć zabytkowy Stary Kościół, piękną pływalnię, zaczerpnąć świeżego powietrza i pochodzić po lesie???              Zachęcam do odwiedzenia mojej miejscowości na miły i wesoły pobyt.

                                                                                                                                  ( red. Agnieszka Kijak)

 

30.11.2007      REJONOWE  ZAWODY  W  PIŁCE  NOŻNEJ  HALOWEJ (chłopcy)

Zawody odbywały się w Tarnowie. Nasza szkoła reprezentowana była w następującym składzie : Patryk Orwat, Tomasz Zieliński, Kamil Lelek, Przemysław Weryński, Macej Chmielewski, Nikodem Czosnyka, Bartłomiej Minor, Michał Bobro, Radosław Kabała. II miejsce w zawodach rejonowych i awans do zawodów wojewódzkich, które odbędą się 7.12.2007 w Limanowej. Cała drużyna zagrała dobre spotkania i przyczyniła się do awansu, ale na duże wyróżnienie zasługuje Bartłomiej Minor. GRATULUJEMY !!

GALERIA FOTOGRAFII

 

27.11.2007      MISTRZOSTWA  SZKOŁY  W  TENISIE  STOŁOWYM (chłopcy)

Do zawodów zgłosiło się 20-stu uczniów naszej szkoły. Zawody były przeprowadzane w dwóch etapach. Mistrzem szkoły został Łukasz Dąbroś, II miejsce Maciej Chmielewski, III miejsce Tomasz Zieliński, Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

GALERIA FOTOGRAFII

 

26.11.2007        POWIATOWE  ZAWODY  W  PIŁCE  NOŻNEJ  HALOWEJ (chłopcy)

Zawody odbywały się na hali sportowej w Szczucinie. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie : Patryk Orwat, Tomasz Zieliński, Kamil Lelek, Przemysław Weryński, Macej Chmielewski, Nikodem Czosnyka, Bartłomiej Minor, Michał Bobro, Radosław Kabała. Nasza szkoła zajęła I miejsce i awansowała do zawodów rejonowych, które odbędą się 30.11.2007          w Tarnowie.

GALERIA FOTOGRAFII

 

22.11.2007 r. - etap szkolny KONKURSU MATEMATYCZNO - PRZYRODNICZEGO

Dnia 22 listopada bieżącego roku w naszej szkole odbył się etap szkolny konkursu Matematyczno – Przyrodniczego, w którym wzięło udział 28 uczniów z klas piątych i szóstych. Zgodnie z regulaminem konkursu 14 prac uczniów, którzy zdobyli min 45% czyli   14 pkt/30pkt możliwych, wysłano do komisji rejonowej. Najlepiej w szkole napisał uczeń z kl. 6a – Wróbel Karol. Gratulujemy!

 

„Płomień 2007”  Laureaci

Dnia 21 XI 2007 w Dąbrowskim Domu Kultury odbył się V Rejonowy Przegląd Dorobku Artystycznego Szkół „Płomień2007” im. Jerzego Brauna. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w eliminacjach i otrzymali wysokie lokaty: Kategoria  - Taniec : I MIEJSCE- Świetlicowy Zespół  Taneczny „Gwiazdeczki” w składzie: Aleksandra Czupryna klasa I b, Anna Chojnowska klasa II b, Aleksandra Wąsik klasa II b, Joanna klasa Węgiel II b, Justyna Miś klasa  III a, Laura Orwat klasa III a, Wiktoria Zaborek II a, Aleksandra Szczebak klasa II b. Układy taneczne irlandzki oraz hiszpański zostały przygotowane przez panie: Małgorzatę Gawlik, Jadwigę  Miś. Kategoria  - Kabaret: II MIEJSCE - Kabaret „Nie ma mocnych” (świetlica szkolna) w składzie: Sylwester Szkotak klasa II b, Bartosz Czupryna klasa II b, Justyna Miś klasa III a, Anna Chojnowska klasa II. Kategoria  - Wokal: I MIEJSCE Piosenka „Laleczka z porcelany” Inga Piotrowska klasa IV a. Ingę do popisów wokalnych przygotowała p. Monika Guzik – Skirzyńska. Ponadto częścią przeglądu była prezentacja drużyn harcerskich oraz gromad zuchowych. I MIEJSCE - Świetlicowa Gromada Zuchowa „Zielone Nutki” w składzie: Laura Orwat klasa III a, Anna Chojnowska klasa II b, Aleksandra Wąsik  klasa II b,  Aleksandra Szczebak klasa II b, Aleksandra Czupryna klasa I b, Katarzyna Korzec klasa I b, Natalia Trędota klasa I b, Małgorzata Kupiec klasa I b, Wiktoria Zaborek klasa II a, Joanna Węgiel  klasa II b,I MIEJSCEDrużyna Harcerska „Sokoły’ w składzie: Paulina Zachara , Klaudia Kogut , Krzysztof Panek , Piotr Gęza, Piotr Młynek, Mateusz Lis, Katarzyna Kumorowska, Martyna Nowakowska, Małgorzata Sitko, Jacek Klimczak, Michał Mikuła, Wojciech Smolicha. Opiekę nad drużyną sprawuje druhna Marta Smolicha.

Zwycięzcy uczestniczyli w Finałowym Koncercie Laureatów, który odbył się w niedzielę 23 Listopada 2007 r.  W klasyfikacji ogólnej nasza szkoła zajęła II miejsce. Dyplom dla szkoły odebrał Dyrektor Zbigniew Soja.

GALERIA FOTOGRAFII

 

21.11.2007   PIŁKA NOŻNA HALOWA  -  KLASY  IV– „KLEMENTYNKI”

Szkołę reprezentowali uczniowie : Bartłomiej Weryński, Radosław Kabała, Michał Jachym, Mikołaj Ryczek, Ernest Wojtas, Piotr Sadko, Michał Bobro. Drużyna ostatecznie zajęła III miejsce, turniej liczył sześć drużyn. 

GALERIA FOTOGRAFII

 

 

PREZENTACJA IRLANDII

Działający od kilku lat w naszej szkole, SZKOLNY KLUB EUROPEJSKI "EUROCZAT" ma w swoim dorobku już 9 prezentacji państw europejskich oraz kilka innych uroczystości związanych z Dniem Europy. 15 listopada 2007 r. członkowie klubu przedstawili społeczności szkolnej kolejne państwo europejskie - IRLANDIĘ. Uczniowie z klas I b i IV b przybliżyli kulturę i tradycję Zielonej Wyspy, leżącej na zachodzie Europy i sąsiadującej z Wielką Brytanią. W uroczystości również brał udział świetlicowy zespół taneczny "Gwiazdeczki", który irlandzkim tańcem wzbudził aplauz zebranej publiczności.. Na prezentacji licznie zgromadzili się rodzice, którzy podziwiali debiuty sceniczne zwłaszcza najmłodszych uczestników pokazu. Wśród gości była także Pani Jadwiga Kusior - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, z którą szkoła oraz klub współpracują.

GALERIA FOTOGRAFII

 

13.11.2007        GMINNE ZAWODY W PIŁCE NOŻNEJ HALOWEJ (chłopcy)

W składzie : Patryk Orwat, Tomasz Zieliński, Kamil Lelek, Przemysław Weryński, Maciej Chmielewski, Nikodem Czosnyka, Bartłomiej Minor. I miejsce w zawodach gminnych, awans do zawodów powiatowych, które odbędą się w Szczucinie 22.11.2007.

 

"DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI"

W dniu 12.11.2007 r. uczniowie szkoły uczcili 89 ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI. Uczniowie kl. VI a przedstawili inscenizację przypominającą ważne momenty z naszej historii.

 

VII DZIEŃ PAPIESKI

Dnia 16.10.2007 r. w rocznicę wyboru Ojca Sw. Jana Pawła II na stolicę Piotrową w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej odbyła się uroczysta Msza Św. z racji VII DNIA PAPIESKIEGO. W obchodach w/w uroczystości wzięli udział przedstawiciele SU wraz z POCZTEM SZTANDAROWYM, dyrekcja i nauczyciele.

 

DZIEŃ NAUCZYCIELA

Uczniowie naszej szkoły z okazji Dnia Nauczyciela przygotowali akademię w czasie, której złożyli życzenia, a także dokonali otrzęsin klas czwartych, których zadaniem było pokonać eliksir uśmiechu oraz rozpoznanie swojego wychowawcy, których portrety były namalowane przez uczniów klas V-VI. Na próbę zostali wystawieni także nowozatrudnieni nauczyciele, którzy mieli rozpoznać scenki pantomimiczne z bajek. Wybrani nauczyciele wzięli udział w Caraoke. Dyrekcja miała bardzo trudne zadanie. Otóż mieli rozpoznać nauczycieli na podstawie zdjęć z lat wczesnego dzieciństwa.  Wszyscy za poprawnie wykonane zadania otrzymali dyplom. Na koniec przewodnicząca SU złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły na czele z Dyrekcją.

GALERIA FOTOGRAFII

 

Święto Drzewa w dąbrowskiej dwójce

GALERIA FOTOGRAFII

Z inicjatywy  p. Anny Fido, nauczycielki przyrody Szkoły Podstawowej nr 2   im.  Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej, przy współpracy kółek ekologicznych działających w naszej szkole pod kierunkiem p. Lucyny Wróbel, p. Małgorzaty Gawlik, p. Renaty Klimek oraz wyżej wspomnianej nauczycielki już po raz drugi zostało zorganizowane ŚWIĘTO DRZEWA.

Jest to akcja propagowana przez stowarzyszenie Ekologiczno – Kulturalne Klubu GAJA, który od 2003 roku jest pomysłodawcą i organizatorem ogólnopolskiego  programu edukacyjnego. Program jest autorstwa Wojciecha Owczarza, a honorowy patronat sprawuje Minister Środowiska. Program wspierają Lasy Państwowe oraz Fundacja „Nasza Ziemia”. Święto Drzewa obchodzone jest 10 października, a jego głównym  przesłaniem jest:

SADŹMY DRZEWA DLA NASZYCH DZIECI I DLA ZIEMI. .                                                                                                                                                                                                            Na spotkanie przybyli: burmistrz gminy Dąbrowa Tarnowska p. Marek Minorczyk, sekretarz Powiatu Dabrowskiego p. Kazimierz Wójcik, Naczelnik Ochrony Środowiska   i Rolnictwa Starostwa Powiatowego p. Zofia Lebica, p. Krzysztof Poloński – człowiek żywo interesujący się ochroną środowiska w naszym mieście,, p. Marcin Kądzielawa oraz pracownik Nadleśnictwa w Dąbrowie Tarnowskiej p. Janusz Ider, który podobnie jak  w ubiegłym roku przyniósł sadzonki drzew, tym razem świerki. W ramach spotkania była przeprowadzona pogadanka przez leśniczego  „Znaczenie lasu i drzew”. Uczniowie naszej szkoły zabawili się w 101 pytań do pana leśniczego oraz została przeprowadzona zabawa dydaktyczna przez uczniów klasy V b i I b pt. „Do czego potrzebne są drzewa”  Należy zaznaczyć, że uczniowie naszej szkoły byli wcześniej przygotowywani przez swoich wychowawców do tego święta także w ramach lekcji wychowawczych. Napisali na „listkach” postanowienia związane z ochroną środowiska i zawiesili je na „DRZEWIE OBIETNIC”. Została również odczytana prośba drzew skierowane do człowieka. 

Uczestnicy spotkania złożyli ślubowanie ekologiczne. Nie mniej jednak głównym  punktem programu było wspólne posadzenie „DRZEWA POKOJU” przed budynkiem szkoły. W podziękowaniu za przybycie na tę uroczystość goście otrzymali   „Pamiątkowe drzewa z tekstem wiersza Leopolda Staffa - Wysokie drzewa". –                                                                                                                                                                                                            Społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej na czele z dyrekcją  serdecznie dziękuje burmistrzowi Dąbrowy Tarnowskiej p. Stanisławowi Początkowi za dofinansowywanie działań ekologicznych prowadzonych w ich szkole dla dobra społeczeństwa lokalnego, a także swoje szczególne podziękowania kieruje do pracowników Nadleśnictwa - p. Krzysztofa Majki i p. Zbigniewa Matuły za nawiązanie wspaniałej współpracy.

 

09.10.2007   POWIATOWE  ZAWODY  W  PIŁCE  RĘCZNEJ (dziewczynki).

Uczennice naszej szkoły wywalczyły I MIEJSCE w składzie : Dagmara Krupa, Magdalena Kijak, Martyna Prażuch, Dominika Wężowicz, Barbara Sarat, Gabriela Małysiak, Maria Bednarz, Dagmara Szczebak, Karolina Żelazowska. Awans do zawodów rejonowych.

 

08.10.2007   POWIATOWE  ZAWODY  W  PIŁCE  RĘCZNEJ  (chłopcy).

GALERIA FOTOGRAFII

Uczniowie   naszej szkoły zajęli IV miejsce w składzie : Bartłomiej Minor, Patryk Orwat, Łukasz Pagos, Łukasz Wajda, Przemysław Weryński, Maciej Chmielewski, Michał Mikuła, Tomasz Zieliński.

 

02.10.2007   POWIATOWE  INDYWIDUALNE  BIEGI  PRZEŁAJOWE

GALERIA FOTOGRAFII

Szkołę reprezentowali : Natalia Horbowa  i Bartłomiej Minor.

 

UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNE W DANIELNIKU.

GALERIA FOTOGRAFII

Dyrektor szkoły mgr Zbigniew Soja, nauczyciele, harcerze, uczniowie dnia 30.09.2007 r. uczcili pamięć poległych, biorąc udział w uroczystym apelu przed pomnikiem . Przedstawiciele społeczności szkolnej złożyli wiązankę kwiatów. Danielnik od czasów II wojny światowej jest jednym z miejsc PAMIĘCI NARODOWEJ. Straciło tu życie w okrutny sposób 18 osób. Na miejscu zbrodni, na tle Danielnika wznosi się pomnik, który został odsłonięty 01.09.1962 r. Na granitowej tablicy widnieje napis: "Miejsce uświęcone krwią Polaków bestialsko zamordowanych przez zbrodniarzy w lipcu 1944 r."

 

28.09.2007   GMINNE  INDYWIDUALNE  BIEGI  PRZEŁAJOWE

Uczniowie naszej szkoły wystąpili w następującym składzie : Natalia Horbowa, Bartłomiej Minor, Martyna Prażuch, Magdalena Kijak, Dagmara Krupa, Łukasz Wajda. Do zawodów powiatowych awansowali : Bartłomiej Minor i  Natalia Horbowa.

 

START HARCERSKI "BELERYT 2007"

25 września 2007 r. odbył się zlot "HARCERSKI START BELERYT ", połączony z biegiem patrolowym o ZŁOTY LIŚĆ DĘBU. W imprezie uczestniczyła drużyna harcerska "SOKOŁY" pod opieką instruktor MARTY SMOLICHA. Stanicą rajdu była polana w lesie Beleryt koło Szarwarku. Tam właśnie o godz. 11.30 odbył się apel inaugurujący nowy rok harcerski w Hufcu Ziemi Dąbrowskiej im. mjr. H. Sucharskiego, podczas którego nastąpiło złożenie meldunków przez drużyny, odczytanie Rozkazu Specjalnego Komendanta Hufca, odśpiewanie hymnu ZHP oraz losowanie kolejności startu w biegu patrolowym. Drużyna harcerska "SOKOŁY" zajęła I miejsce w kategorii drużyn młodszo harcerskich. Impreza zakończyła się obrzędowym ogniskiem harcerskim, podczas którego zwycięskie drużyny otrzymały dyplomy i puchary. Przy pięknej jesiennej pogodzie nasi harcerze przeżyli kolejną harcerską  przygodę.                                 Czuwaj!

 

 WYNIKI GŁOSOWANIA:

24 września 2007 r. w naszej szkole odbyły się wybory na przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego. Uprawnionych do głosowania 347 uczniów. W głosowaniu udział wzięło 317 uczniów. Do głosowania nie przystąpiło 30 uczniów, oddano 2 głosy nieważne.                 Kandydaci: Konrad Dudek - kl. V a ( 44 głosy), Katarzyna Nadolska - kl. V b ( 39 głosów), Barbara Sarat - kl. VI a (93 głosy) - , Aleksandra Hnatyk - kl. VI b ( 49 głosów), Michał Kupiec - kl. VI c ( 92 głosy). PRZEWODNICZĄCĄ SZKOŁY została Barbara Sarat. Gratulujemy wszystkim kandydatom i życzymy sukcesów.

WYBORY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO "MALI WYBORCY"

Celem przygotowania uczniów do świadomego i odpowiedzialnego uczestniczenia w życiu publicznym oraz kształtowania postaw obywatelskich 24 września 2007 r. uczniowie naszej szkoły będą mogli oddać głos na swojego kandydata na przewodniczącego szkoły.

REGULAMIN WYBORCZY:

1. Wybór kandydatów do 14 września 2007 r. /jeden kandydat z każdej klasy piątej i szóstej/. 2. Opracowanie programów wyborczych. 3. Kampania wyborcza - rozwieszenie plakatów wyborczych od 17 września 2007 r. do 20 września 2007 r. 4. 21 września 2007 r. apel dla klas I - VI - prezentacja przez kandydatów programów wobec społeczności uczniowskiej, nauczycieli i dyrekcji. 5. 24 września DZIEŃ WYBORCZY - każda klasa pod opieką nauczyciela udaje się do lokalu wyborczego, by oddać swój głos.

 

21.09.2007   RAJD ROWEROWY

GALERIA FOTOGRAFII

„ Europejski Dzień bez Samochodu” w rajdzie udział      wzięły  następujące osoby : Dagmara Krupa, Sylwia Minor, Klaudia Kozioł, Aleksandra Hnatyk, Kamil Lelek, Radosław Wężowicz, Kamil Szkotak , wszyscy z klasy VI b.

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2007/2008

GALERIA FOTOGRAFII

3 września zabrzmiał w naszej szkole pierwszy dzwonek. O godz. 9.00 uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami uczestniczyli we Mszy Św. Następnie w budynku szkoły uroczystą akademią, przygotowaną przez kl. V b - wych. Marta Smolicha i kl. V a - Jadwiga Wróbel, powitano nowy rok szkolny. Uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie. Wielkim ołówkiem pasował ich na uczniów nowo wybrany PAN DYREKTOR ZBIGNIEW SOJA. Pomagała mu PANI WICEDYREKTOR LUCYNA WRÓBEL. Następnie odbyły się spotkania klas z wychowawcami.